Jordánia fővárosa és egyben legnyüzsgőbb városa is Ammán, amelynek történetében különböző korok lenyomatai keverednek.
A városról
Ammán jelenleg közel 3 millió lakosa pezsgő várossá varázsolja, főleg az esti órákban. Érdekessége, hogy ez a világ egyik legrégebben lakott települése, ásatások időszámításunk előtt 8500-ból származó maradványokat tártak fel. Első írásos emlékei szerint az ámmóniták fővárosa volt, majd ezt követte a római korszak, amelynek látványos romjait ma is láthatjuk, a 8. század óta pedig többnyire arab uralom alatt van. A város 7 dombra épült, közöttük összetett úthálózat kacskaringózik.

Idegen szemének feltűnő jelenség lehet a házak érdekes egymásra építése, az utcák sikátoros kialakítása. Emiatt nem szabad elhamarkodottan ítélkezni: ez a stílus jellemző több arab országra is, a MENA régióban. A házak szorosan egymás mellé épülve mesterségesen huzatos, jól szellőző, és hűvösen tartó labirintusokká válnak, ami jó szolgálatot tesz a forróságban.
Látnivalók
Ammáni római színház
A természeti adottságokat kihasználva, a római korból megmaradt színház ülőhelyeit a domboldal kőzetéből vájták ki, félkör alakban. A leleményesség netovábbja, hogy az ülőhelyek északi tájolásúak, így a nézőket nem zavarhatta annyira a szemükbe sütő nap. A színház előtti tér szabadon látogatható, este ennek lépcsőiről is meg lehet hallgatni az imára hívást.

Ammáni citadella
A Dzsabal Kala domb már az ősidők óta lakott terület volt, ebből mára már a római és iszlám építészet keveredésének nyomait találjuk. Hatalmas oszlopok, szobor- és épületmaradványok sokasága, mint például Herkules keze vagy az Umayyad Palota.
Páratlan kilátás nyílik innen a főváros két oldalára is, a bejárat melletti kis butikban kávéval vagy teával felszerelkezve le lehet ülni a padokra, és gyönyörködni benne.
A hivatalos nyitvatartási idő szűkös, zárás után érkeztünk, és furcsamód nyitva volt a bejárat, végül kiderült, hogy de kenőpénzért cserébe bármikor beengednek. Mint Petránál, itt sem ajánlom a kiskapuk kihasználását, a reggel 8-as nyitás miatt akár utolsó nap is belefér a programba, ha a Wizzair járatát választottad.
I. Abdullah király mecset
I. Abdullah király nevét viselő mecset nem régi, a 20. századból való. Jellegzetessége az élénk kék mozaikokkal kirakott kupolája. Érdemes útba ejteni, ha nem jártunk még mecsetben, mert ez szabadon látogatható a turistáknak is. A mecset alagsorában, a szuvenírüzletek mellett lesz egy szoba, ahol a nők abayát kapnak, amelyet a látogatás idején viselni kell. Férfiaknak a hosszú nadrág kötelező, így nekik fel sem kell venni semmit, ha már eleve abban érkeznek.

A hét alvó barlangja (Cave Of The Seven Sleepers)
Érdekes története miatt említésre méltó. Neve onnan ered, hogy a legenda szerint 7 fiatalember egy barlangba menekült a római uralkodó vallásüldöztetése miatt, innen 300 év múlva jöttek elő. Mára zarándokhellyé vált.
Madaba mozaikjai (Madaba Archaeological Park, St George’s Greek Orthodox Church)
A madabai romok és mozaikkép részletek megérnek egy kitérőt, még úgy is, hogy a belépőket nem tartalmazza a Jordan Pass. A részletes mozaikból kirakott képek és térképek nagyon jó állapotban maradtak fenn. Érdekessége, hogy a Szent György tiszteletére felhúzott görög-ortodox templom építésekor a helyszínen bizánci keresztény romokat találtak. Ennek része az elképesztően részletes mozaikból kirakott térkép is. Annyira pontosan ábrázolja az ókori világ mai MENA régióját, hogy ezek alapján tártak fel egy rég elfeledett utcát Jeruzsálemben.

Múzeumok
Jordánia jelenlegi királya, II. Abdullah szenvedélye minden, ami autósport, valószínű a hatalmas autó-, és tankmúzeum is ennek az eredménye.
- A Jordán Múzeum (The Jordan Museum)
- Királyi Autómúzeum (The Royal Automobile Museum)
- Királyi tankmúzeum (The Royal Tank Museum)

Piacok
Bármelyik piacot választhatod, az élmény ugyanaz. Egyik sem nagy, de az illatok és ízek autentikusak:
- Souk Jara
- Albokharyeh Bazar
- Souq Al-Sukar
Shisha kávézó: Jafra Restaurant & Cafe
Nagyon sok kávéház közül lehet válogatni, egyesekben élő zenével és jó hangulattal várnak, máshol csendesebb, exkluzívabb élménnyel. Bármelyikhez is lenne kedved ne hagyd ki a kávéházakat, akkor sem ha nem vízipipáznál.
Ételek és szállások
Ételekről és szállásokról ide kattintva olvashatsz, a cikkeket a HORECA menüpontból érheted el.

Kulturális különbségek
Egyiptom után óvatosan halad az utazó, úton-útfélen átverést sejtve, szerencsére hamar sikerül majd ellazulni! Jordánia más arcát mutatja, mint Egyiptom, ez alól kivétel lesz Petra, ahol a tömegturizmus kifejtette áldatlan hatását. A helyiekben teljes mértékben meg lehet bízni, segíteni fognak, viszont nem a legkönnyebb összebarátkozni velük. Abszolút a távolságtartás jellemző, akinek viszont megered a nyelve, azzal üdítő eszmecserét lehet folytatni aktuálpolitikai kérdésekben is!
A jordániai média kiegyensúlyozottságára még az is felfigyel, aki csak kis ideig nézi a helyi tévécsatornák híreit. Ottjártunkkor, számunkra meglepő módon, az Ukrajnai helyzet bemutatásakor mindkét felet nagyjából ugyanannyi ideig mutatták. Természetesen a tartalmát nem érthettük. Jordánia általános helyzetéről a gyorstalpalóban, ide kattintva olvashatsz.
Ammán megköveteli majd a szigorúbb öltözködési szabályok betartását, kényelmesebben lehet haladni nőként hosszabb, alakot takaró ruházatban.

Közlekedés bérelt autóval
Hatalmas távolságok vannak a városon belül, így érdemes már a reptérről autót bérelni, ide kattintva olvashatsz a legjobb ajánlatról. Ammán lesz a legnehezebb, vezetés szempontjából. Útitárs konklúziója szerint arra kell számítani, hogy a körülötted közlekedők csak arra figyelnek, amit a szélvédőn keresztül látnak. Minden oldalról előznek, illetve több sorban közlekednek, mint amennyi sáv van. Ritkán használják az indexet, így csak a haladás irányából lehet látni, hogy merre mennének.
A letérés lesz a legnehezebb, mert a szélére húzódni nem lesz egyszerű, de ha nem sikerül lefordulni, akkor egy kis kör után újabb lehetőség lesz. Előzékenyen kell haladni, lassan, és akkor karcolás nélkül is meg lehet úszni. A Google navigációja picivel jobban működik, mint a Waze.
A központi részeken kis autóval könnyű lesz parkolni, oda állj, ahova a helyiek is, a tiltó tábla itt nem sokat jelent. Ez utóbbi általánosságban
Közlekedés
Ammán egész területén taxikkal vagy gyalog lehet könnyedén haladni. A központi részeken nem is lesz szükség autóra, mivel minden főbb látnivaló egymáshoz közel található.
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk, és írj nekünk, ha már kipróbáltad:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Pingback: Végigjártuk Jordániát autóval - íme a látnivalók listája - Travel around