Georgia (Grúzia) hihetetlenül sok látnivalót tartogat a kalandra vágyóknak! Visszatérő vendégekből pedig nincs hiány, hiszen a Kaukázus csodáihoz nem elég egyetlen út! Ez az összefoglaló térkép segít neked, hogy eldönthesd milyen látnivalók kerülnek be az útitervbe.
Tbiliszi környéke
Tbiliszi
Sétáld körbe az óvárost, a Dzveli Tbilisit, gyönyörködj a változatos stílusú épületekben! Különösen szép, balkonos házakat lehet itt találni, amelyek a mór stílusú andalúz házakra emlékeztetnek. Bár a móroknak sok köze nem volt Grúziához, a stílus mégis gyökeret vert. A templomok és katedrálisok stílusa hasonló, így nyugodtan lehet azt választani, amelyik épp útba esik. A Szentháromság-székesegyház a maga 97,5 méteres magasságával a világ harmadik legmagasabb ortodox temploma.

Kilátásokban nincs hiány: választhatod a Mother of Georgia (Georgia édesanyja) szoborhoz vezető felvonót, vagy a Narikala erődöt, tetszés szerint. A nyitvatartási idő nagyban befolyásolhatja a választást, de egyet fontos leszögezni: turistaként biztonságos az ország, sötétedés után is! Sőt, érdemes az éjszakai életbe is bepillantani, utcai zenészek, jókedvű fiatalokat találunk mindenhol!
Mi csak este és kora reggel láttuk a várost, mivel a nap többi részét a hegyekben töltöttük. A város nagyon lassan ébredezik, ilyenkor csak a munkába menőket látod az utcán, és azokat, akik az előző este nyomait takarítják el.

Éttermek
A grúz konyha remekeit érdemes végigkóstolni, akkor is, ha szíved szerint végig csak hacsapurit ennél! (Jó hír, hogy itthon is könnyen elkészítheted!). Hacsapurikból regionálisan több fajta létezik, körbe lehet kóstolni mindegyiket, de érdemes ott, ahol az a régióra jellemző fogás.
A legfinomabb ételekért, a legkedvesebb kiszolgálásért, a legjobb borokért, és a leghangulatosabb belső terekért érdemes betérni a Margalita étterembe! Az egész utunkat visszanézve: ennél finomabb sehol sem volt az étel! Érdemes itt kipróbálni az Adzsári hacsapurit, ennek egy nyers tojás lesz ütve a tetejére, amit fogyasztás előtt bele kell keverni a forró sajtos-vajas töltelékbe, így a tojás kissé átsül. Jellege miatt olyan helyen próbáld ezt ki, ahol a higiéniával biztosan nincs gond! Legkellemetlenebb utazós élményem egy tojásnak köszönhetem.

A khinkali egy újabb változatosan elkészített fogás: gombás-korianderes, sajtos, krumplis töltelékekkel találkozhatsz. Hidegen is nagyon finom, hosszabb autós utakra is ajánlott beszerezni! A másik nagy kedvenc a diós-mogyorós (vagy nélküle készített) paradicsom-saláta! Minden tradicionális fogást jól kiegészít.

Termálfürdők
Kiemelkedő élményt ajánlanak a tégla kupolák alatt megbújó termálfürdők. A T′bili vagy T′bilisi név tükörfordítással meleg helyet jelent, amelyet a város a sok kénsavas forrása miatt kapott. A vizeik átlagosan 38-40 Celsius fokos hőmérsékletűek. Ha szokva vagy a budapesti fürdők vizéhez, akkor a grúz sem fog megzavarni, de ne a hegymászások előtt menj el fürdőzni! Az ásványi anyagokban gazdag víztől másnap fájhat minden porcikád! Részletes leírást, árakat, foglalást és egyéb hasznos tippeket Emily Lushnál olvashatsz, ide kattintva!

Mtskheta
Mtskhetát Georgia egyik legrégebbi lakott településeként tartják számon. Az Aragvi és a Mtkvari folyók találkozásánál fekvő város, Kartli fővárosa volt, ami a mostani országterület keleti része. 337-ben itt hirdették ki a kereszténységet Georgia hivatalos vallásaként, és máig itt van az Ortodox egyház központja. Kiemelkedő fontosságát a folyóinak köszönheti, híd volt a Római Birodalom, a Perzsa Birodalom, Szíria, Palesztina és Bizánc között. (Forrás)
Két kiemelkedő vallási épületet lehet itt meglátogatni, mindkettő 9.00 órakor nyit! Az Élő Oszlop székesegyház (Samtavro’s Convent) a városban, míg a Dzsvari-kolostor (Jvari Monastery) a város fölötti dombon található. Mindkettő régebbi templomokra épült, ezek elemei keverednek. Utóbbinál a hiedelem úgy tartja, Szent Nino, Georgia felvilágosítója, akiről a borok kapcsán már meséltem, a mai épület helyén imádkozott, és állított ide keresztet. Ezért épült éppen erre a helyre a Dzsvari-kolostor.

Érdemes megjegyezni, hogy míg Romániában és Oroszországban az ortodox templomok roskadoznak a gazdag díszítéstől, addig Grúziában puritánabb belső terek a jellemzőek. Mintha a hatalmasságot a gigantikus belső terekkel fejeznék ki.
Úton Kazbegi felé
Ananuri kastély és Jinvali víztározó
Az út a Jinvali víztározó mentén visz tovább, több megálló is lesz, ahol parkolás után gyönyörködni lehet a gyönyörű kék víztömegben. Érdemes a megállót az Ananuri kastély melletti parkolóra hagyni, onnan is szép kilátás nyílik az elterülő víztározóra. A Kazbegi felé vezető útszakaszon különösen kell figyelni a közlekedésre, előszeretettel előznek, a kamionok is ezen az útvonalon közlekednek, illetve erre lesz a legtöbb tehén az úton! A közlekedési kultúráról részletesen ide kattintva olvashatsz.

Érdekes látvány az Aragvi folyó két ágának egyesülése is, egy rövid szakaszon a két színű folyó egymástól jól elkülönülve szalad egy mederben. Szerintem világos és sötétkék színűek, a leírás viszont fehér-fekete színt ígér. Térképen: Aragvi River of Two Colors Viewpoint. Pihenőnek tökéletes!
Gudauri kilátó
Kazbegit a Grúz katonai autópályán haladva lehet elérni. A tehenek között lavírozva kihagyhatatlan megálló, a grúz-orosz barátság szimbólumaként épített, Gudauri kilátó. Az Ördögvölgyre és a Jvari hágóra néző építmény mozaikköveik a közös orosz-grúz történelmet mesélik el, képekben.


Gudauri kilátó – siklóernyőzés
Merészebbek siklóernyőzésre is befizethetnek! Az árakban enyhén alkudni lehet, 24.000 Ft-, körüli áron adják a 30 perces lebegést! Szép időben pazar lehet innen a kilátás, az idő szűke miatt viszont kihagytuk…de visszatérünk!

Kénes vizek a Jvari-hágó közelében (Sulphur Waters near Jvari Pass)
Az autó adta szabadságot kihasználva álltunk meg itt, nem tudva mit látunk pontosan. A térkép segített abban, hogy hol vagyunk! A magyarázata egyszerű, a hegyből utat tört magának egy folyam, a víz kioldja az ásványokat,a melyek ide, a mészköves talajra csapódnak ki. Az egész lépcsőzetes platformot vékony rétegű víz borítja, amely lassan csordogál lefelé.

Gergeti Szentháromság-templom
Kétséget kizáróan a Kazbegi út fénypontja a hegyek fölé magasodó templom! 2170 méteres magasságban járunk, ide épült a 14. században a kis templom, és a mellette lévő harangtorony. A templombelső gazdag, de visszafogott díszítésű.
Ottjártunkkor elmosta az esőzés az utat, emiatt teljesen lezárták azt! Alternatív útvonalon meg lehetett közelíteni, de csak 4×4-esekkel! Azóta valószínű már kijavították az úthibát, és a kis hibrid autóval is fel lehet jutni. A taxik lent már vártak is ránk, hogy 40 láriért (/fő) felvigyenek, de mivel nálunk nem volt készpénz, ezért gyorsan megnéztük mekkora távot kellene legyalogolni….
✅ Spontán túrázás a Gergeti Szentháromság-templomhoz
Táv: 6,5 km
Időtartam: 2h körül
Szintemelkedés: 323 m
A 3 kilométer nem tud semmilyen körülmények között ijesztő lenni, így készpénz híján elbúcsúztunk a taxisoktól, és gyalog indultunk el, ott, ahol máskor az autók járnak. Az első 1 km után jobbra egy jól jelzett turistaösvény jeleit láttuk meg! Bár a Komoot arra mutatta az irányt, a két grúz bácsitól is iránymutatást kértünk. Miután ők is abba az irányba mutattak, kissé kétkedve, de megindultunk. Lefelé egyre többen jöttek velünk szembe, gyalogosan!

Az ösvény végig jól kivehető, lassú, de állandó emelkedőkre kell számítani, a távot irányjelzők mutatják! Természetesen az időjárás változékonyságára fel kell készülni Grúziában. Az extra sál pedig jól jön a templom belső tereinek látogatásakor. A megérkezés érzése leírhatatlan! Eléd tárulnak az örök hófödte hegyek és a templom! Ha van időd, akkor túrázz egyet itt!
Rooms Hotel Kazbegi
Meg kell említeni, mert szép a kilátás a hotel teraszáról, és a hosszú út után még a kávé is jól esik. Viszont mi innen azonnal hátat fordítva távoztunk a tömeg miatt. Még szerencse, mivel az extra idő a Gergeti templomhoz vezető út megmászására kellett!
Alternatíva Kazbegi helyett
Az alábbi lista elemeit a borkóstolón ajánlották a kedves házigazdáink! Hirtelen egy következő útra is elég útitervvel gazdagodtunk:
Tusheti
Házigazdáink elmondása szerint ugyanazt nyújtja, mint Mestia, csak kevésbé turistás! Egyetlen hátulütője, hogy nehezen megközelíthető! Csak gyakorlott sofőröknek ajánlott, jó időben, 4×4-es autóval.
Juta-Chaukhi trail, Chaukhi hágó
Az ajánlás szerint túrázásra tökéletes Juta vidéke! Akárcsak Mestia környékén, itt is könnyebb túraútvonalak közül lehet válogatni, a gleccserekben gazdag területen. Csak gyakorlott sofőröknek ajánlott, jó időben, 4×4-es autóval. Jó tudni, hogy szeptember utáni időszakban ezeken a részeken már hóra lehet számítani.
Sno: hatalmas fejszobrok, vár, kápolna
Érdekes látvány lehet a grúz Húsvéti-szigeteknek becézett szobortenger. Nem is kell érte nagy kitérőt tenni, ha valakit érdekelnek ezek az emberi alkotások. A Google térkép adataihoz kattints a névre: Sno: hatalmas fejszobrok, vár, kápolna.


Kakheti borrégió
Georgia (Grúzia) több borrégióra osztható fel, ezek közül talán a legszebb és legkomplexebb a Kakheti vidéke. Úgy tartják, Kakheti régióban található a legjobb minőségű talaj, ami kedvez a kiváló minőségű, és zamatú szőlő termelésének! A Grúziában bejegyzett 20 ősi borfajta közül közül 15 a Kakheti régióra volt jellemző. A borokról és a borkóstolóról bővebben ide kattintva olvashatsz.
A Kakheti borrégión fut keresztül a bor útja! Ennek mentén több látnivalót is útba lehet ejteni.


Sighnaghi
A bor útján fekvő város kilátó a Kaukázus hatalmas csúcsaira, és az Alazani-völgyre. Jó időben a messzi havas csúcsok is jól kirajzolódnak! Éppen ezért épült ide a város az 1760-as évek elején, erős várfalaival védelmi célt szolgált a dagesztáni törzsek betörései ellen. A várfalakat a grúz Nagy falnak is becézik, emellett Sighnaghi a szerelem városa címet is büszkén viseli.

Bodbe kolostor vagy Szent Nino kolostora
A kolostor területén két templom áll, a kisebb, régebbi a legenda szerint a hittérítő, Szent Nino sírjára épült, a 4. században. Belsejét gyönyörű freskók takarják, falain bibliai jelenetek elevenednek meg. Érdemes figyelmet szentelni a régi grúz betűkre, ezek még sokkal szögletesebbek, mint a mostani, letisztultabb karakterek. Mutatnám is, de szigorúan tilos itt képet készíteni! Az új templomnál kiütközik a grúz egyszerűség, szembetűnő a nagy üresség a hatalmas belső térben!
Telavi
A városközpont stílusában nagyon hasonlít Sighniaghira, de lényegesen kisebb. Viszont kihagyhatatlan, mivel a Sighniaghi-Telavi úton lesznek az igazi helyi borászatok, mint például az Ibero borászat, amelyről ide kattintva olvashatsz!
Kutaiszi környéke
Kutaiszi belvárosa egy kis ékszerdoboz, gyalogszerrel is könnyen körbejárható. A Colchis kút körüli teraszos éttermekben a hajnali indulás előtt még egy utolsó hacsapurit el lehet fogyasztani. A város viszont inkább a környékén lévő nevezetességek miatt kihagyhatatlan!
Bagrati székesegyház és Gelati kolostor
Mindkettő UNESCO Világörökségi listás, romos állapotuk miatt a veszélyeztetett kulturális kincsek között is számon tartják. A Bagrati székesegyház a 10. században épült, III. Bagrat király utasítására. Akárcsak a többi templomnál, ennél is szembetűnő a visszafogottság. Ha gazdagon díszített templombelsőt szeretnél látni, akkor érdemesebb a Szent Nino kolostort útba ejteni.

Okatse és Martvili Canyon
Turistásabb vizekre evezünk, de csak átvitt értelemben. A két kanyon leginkább a horvátországi Plitvicei-tavakhoz hasonlítható. Szédítő vízesések, mélykék víz, és látványos szorosokon átfutó vízáradat! Fel kell készülni a tömegre, és arra, hogy a legtöbb részen nem az érintetlen természetet látod, hanem a gondosan kiépített keskeny ösvényeket.
Martvili Canyon – alternatíva
Olvastam Travellina bejegyzését, amiben neki sikerült találni egy eldugottabb, kanyonra néző hidat!
Ha a parkolóban szembe álltok a jegyirodával, jobbra vezet fel egy kavicsos út a hegyre – ott kell felkaptatni a hídhoz. Megéri!
Forrás és köszönet: Travellina.hu
De még mennyire, hogy megéri! Sőt! A hidat megtalálva ott két grúz férfi beszélgetett, az egyik fürdőnadrágban, a másik pásztorokra jellemző öltözetben, kis bunkós bottal a kezében. Utóbbi mutatott pár képet, és felajánlotta, hogy 20 láriért elvisz oda!

A hídfőnél balra vezet egy ösvény ki a mezőre két lépés az egész, majd a sziklakerítésen átjutva, ennek mentén kell bemenni az erdőbe! Ott már könnyebb lesz, mert végig csak az ösvényen kell maradni. A látvány magáért beszél, és legnagyobb előnye, hogy csak két fürdőző bácsika volt ott, ők is hamarosan elmentek. Gyönyörű türkizkék színű víz, kis zuhatag, és lassan hömpölygő folyó fogad itt! Nem szabad kihagyni, szerintem még szebb, mint a lenti, bekerített rész!
Termálfürdők (Hot sulphur spring)
A Mestiába vezető úton megállhat egy gyors fürdésre a helyi kénforrásnál! És ha már itt van, próbáljon ki egy helyi éttermet. A forrás pontos helye innen érhető el! Az eső miatt nálunk ez kimaradt!
Tekhura Étterem
Feltöltődve és megpihenve a folyóparton, folytattuk az utunkat Mestia felé! Jó tudni, hogy ezen a szakaszon már nagyon kevés üzlet és étterem van, előre kell tervezni! Ebédért egy kis Taleriben található helyi kifőzdébe ültünk be, ahonnan páratlan kilátás nyílik a Tekhuri folyóra, képeket ide kattintva lehet nézegetni!
A hely neve Tekhura Restaurant, és ide kattintva érhetőek el a koordinátái! Elképesztően jól főznek, itt érdemes kipróbálni a Chakhragina nevű (dél-oszétiai) hacsapurit, azt hiszem ez volt, mivel krumpli is volt benne. Ezt a házigazda ajánlotta, mondván, hogy a régióra jellemző, kóstoljuk meg azt! Borból házit lehet inni, itt már nem qvevriben készítik. Épp az ételek végére értünk, amikor leszakadt az ég, a sátortető nem védett tovább, és megszakadt az áramszolgáltatás is. Az utolsó korty borom után tovább is álltunk, sajnos képek nélkül. De irány Mestia!
Alternatív látnivalók Kutaiszi környékén
Prométheusz barlang
A barlangok kedvelőinek biztosan kihagyhatatlan élmény a hatalmas cseppkövekkel, folyamokkal tarkított barlangrendszer. Mi ezúttal kihagytuk, hogy több idő jusson a kanyonokra, de említésre érdemes!

Svaneti régió: Mestia, Ushguli
A grúziai utazás fénypontja a Svaneti régió! Ha csak kevés időd van, akkor ezt semmiképp se hagyd ki! Kutaisziből Zugdidid irányába visz az egyetlen, jól járható út! Tehenekre, disznókra, és az úton játszó gyermekekre lehet számítani a falvakon áthaladó részeken.
Szerencsés véletlen, hogy a Martvili Kanyonból később indultunk el, mint ahogyan terveztük, és a vihar szélét kísértük fel a hegyekbe! Előttünk az út tele volt sziklatörmelékekkel, hatalmas szikladarabokkal, földomlásokkal, kicsavart fákkal! Visszafordulni már nem lehetett, mert nem tudhattuk, hogy hol érne utol újra a vihar, így addig mentünk, amíg jöttek szembe autók! Itt szerencsére mindenki óvatosan haladt, mivel nem lehetett tudni hol rohansz bele egy útra gurult sziklatömbbe. Néha érdeklődtünk a szembejövő autóktól, hogy el lehet-e jutni Mestiáig, de mindig azt a választ kaptuk, hogy igen.

Jvari-Enguri hegyi tó és gát
Az út a Jvari-Enguri hegyi tó mentén kanyarog, ha szép időben jársz erre, akkor érdemes megállni az Enguri gátnál, ide kattintva találod a koordinátáit! Egyik oldalon a türkiz színű tó, másik oldalon meredek sziklafal! Sajnos a rossz idő, és a kőomlás veszélye miatt ki sem mertünk szállni az autóból. Sötétedéskor viszont egyértelművé vállt, hogy a kis út menti házakban nincs áram…
Rossz időben ne indulj el autóval, vagy tömegközlekedéssel! A marshrutka elég merészen vezetett fel, leelőzött, mikor pihenőt tartott utolértük, majd újra leelőzött. Viszont a helyi Award karbantartó hihetetlen erőkkel takarítja az utat a kidőlt fáktól, és leomlott szikladaraboktól, még hétvégén és éjszaka is! Tűzoltó autók járkáltak fel-alá, legalább fél sávot szabaddá téve! De ez az autóra hulló kőtől nem véd meg.

Mestia
Svaneti régió gyöngyszeme, az őrtornyairól elhíresült városka. Az orosz határtól nem messze, a Kaukázus ölelésében fekvő hegyi település nagyon népszerű desztináció. A régió az itt élő etnikai kisebbségről, a svan törzsről kapta a nevét, magyar fordítását nem találtam a névnek. Érdekesség, hogy még most is a svan nyelvet beszélik, a grúzzal együtt!
A környező törzsek betörései miatt állandó védelemre szorultak. Viszont a hegyi népekre jellemző módon, a svan népcsoport is szétszórtan élt, és építkezett, ezért erős védvonal kiépítésére nem volt lehetőség. Helyette minden lakóház magas, jól védhető tornyot kapott, bekerített gazdasági épületekkel. Veszély esetén a család a toronyba tudott húzódni.
A legrégebbi svan tornyok a 9. században épültek, jellegzetességük, hogy 20-25 méter magasak, és 4-6 emeletük van. Mindez bejárat nélkül! Legalábbis nem a megszokott, földszinti bejárattal lehet találkozni, hanem egy magasabban elhelyezett nyíláson kell bejutni. A hosszanti nyílásokon lőtték innen a nyilakat, majd később alkalmazkodtak, és az ágyúgolyóknak helyet adó nyílások is ide kerültek.
Jó időben könnyen megközelíthető, kisautóval is! Rossz időben a hegyről legördülő sziklák, a laza talaj miatt kidőlt és útra zuhant fák nehezítik a haladást, illetve az áramszünet is gyakori. Minket is sötétség fogadott, de a háziasszony kérésre adott gyertyát, így esténk gyertyafény mellett telt.

Mestia – szállás
Mestiában érdemes olyan szállást foglalni, amelynek saját svan tornya van! Fel kell készülni arra, hogy a szállások nem mindig megközelíthetőek, annak ellenére sem, hogy a térkép szerint járható az út! A könnyebben megközelíthető szállások a főút mentén lesznek. Az érdekesebbek a bal oldali hegyoldalban!
A Larissa nevet viselő szállás nem a legkönnyebben megközelíthető, mivel a meredek oldalon kell felhajtani. Viszont van saját parkolója, így a 4×4-es autót is a közelben lehet hagyni. Kattints ide a képekért, amelyek meggyőznek arról, hogy érdemes itt aludni. A kilátás gyönyörű a teraszról, ahol akár függőágyban pihengetve is relaxálhatsz. A készpénzes fizetést szeretik, akárcsak az összes szállás Grúziában.

Chalaadi Gleccser- túra
Táv: 6,5 km
Időtartam: 2h körül
Szintemelkedés: 333-400 m
A Chalaadi gleccser a legkönnyebben és leggyorsabban elérhető gleccser Grúziában, látványban viszont épp olyan páratlan, mint bármelyik társa. Autóval a vashídig lehet menni, Mestiától csak követni kell a reptér mellett is elhaladó folyót, ahogyan a Google térkép is mutatja. Gyalogszerrel kissé hosszabb lesz az út, de a városközpont turisztikai irodájától fuvart is lehet foglalni, erre a távra.
Az ösvényen végig könnyen lehet haladni, a hatalmas sziklás részen magabiztosan lehet lépkedni, mert nem mozognak, és eső után sem csúsznak nagyon (megfelelő sportcipőben). A lassú emelkedés miatt a 340 méteres szintemelkedést sem lehet érezni, az átlagosan 1500-1800 méteres magasságban.


Biztonságosan a gleccser aljáig lehet elmenni, azt is tisztes távolságból nézve. Nyáron, amikor a gleccser jege olvadozik, hatalmas sziklák omolnak le róla, és még nagyobb jégdarabok törnek le, beleremeg a föld is! A gleccser nyelve alól egy folyó tör elő. A partjára leülve, szerencsés esetben hallani és látni lehet, amint a víz görgeti a hatalmas leszakadt jégtömböket! Nagyon mély, öblös hangja van!
Hihetetlen élmény ilyen közelről nézni a természet erejét, készülj úgy, hogy elég időd legyen rá! Megéri korán indulni, hogy egyedül lehess, dél körül többen megindulnak a turisták közül!
Koruldi Tavak
Megemlítem, mert kihagyhatatlan látnivaló, de valamivel nehezebb túra, mint a gleccser. Az idő rövidsége miatt inkább több időt töltöttünk a gleccsernél, így ez kimaradt.

Ushguli
Európa egyik legmagasabb, folyamatosan lakott települése! A látképet itt a svan tornyok tarkítják, alig akad olyan épület, amely táj-idegennek hatna. A kövek, amelyekből a tornyok és lakóházak épültek ismerősek lehetnek az ide vezető útról: a hegyek könnyen omló töredékes kőzetét használják fel!
Átlagosan fél éven át szinte megközelíthetetlen, mert a 40 kilométer hosszú út utolsó 20 kilométere járhatatlan. Ide már elengedhetetlen a 4×4-es autó! Az utolsó kilométerek a hegyoldalba vágott, törmelékes úton vezetnek végig, amelyet néhol sekély hegyi csermelyek kereszteznek, lent pedig egy bővizű folyó fut. Az arculata folyton változik, mivel minden esőzés után le-le szakad a törmelékes kőzetből, illetve lecsúszik a hegyoldal laza talaja.
Ez az egyik legnehezebb szakasz, a keskeny úton úgy kell helyezkedni, hogy a szembejövő forgalom is haladni tudjon, egyensúlyozva az omlásveszélyes útszélen! Ide inkább helyi segítséggel induljatok el. Szerencsénkre az Útitárs gyakorlott sofőr, földutakon és hegyi körülmények között is kiválóan tud vezetni, Erdélyben edződött.
Látnivalók Ushguliban:
- Tamar Királynő Kastélya (Queen Tamar Castle)
- Szent György-templom (St.George Church “JGRag”)
- Zagari hágó (Zagari Pass)

Zagari hágó
Ushguliból két út vezet vissza Kutaiszibe, mivel a vihar után szinte járhatatlan volt az út Mestia irányába, a helyiek tanácsára a másik irányba indultunk, a Zagari hágón keresztül. Örültünk az új útvonalnak, és a kínálkozó túrázási lehetőségeknek!
Jó tanács: útviszonyokban nem ajánlott a helyiek mércéjét alkalmazni! Grúziában nagyon könnyű összebarátkozni a helyiekkel, és egy ilyen beszélgetés során hangzott el az ígéret, miszerint a Zagari hágón átvezető út első 20 kilométere rossz, de a többi “flat”. A “flat” jelentése sík, lapos felület… Miután megnézték az autónkat arra a következtetésre jutottak, hogy nyugodtan menjünk arra!
A 20 kilométer helyett 94 lett végül az aszfalt nélküli földút, mert mint kiderült, a “flat” nem feltétlenül jelent aszfaltot. Tsageriig 10 km/órával haladva vágtunk át a lélegzetelállító hegyeken! És bár az út fárasztó volt, ennél szebbet Grúziában nem láttunk!

Zagari hágó – túra
Táv: 18 km
Időtartam: 3h körül
Szintemelkedés: 400-500 m
2.620 méteres magasságban túrázni felejthetetlen élmény! Ushguliból a folyót követve lehet megközelíteni a völgyet, jobbra fel a dombra kell indulni, a település baloldalon lesz, a völgyben. Innen az ösvény lassan ereszkedik le a völgyben kanyargó folyóhoz, amelynek a hozama nagyban függ az időjárástól. A folyót követve, a völgyben lehet haladni, egészen felmászva a Zagari hágó hegyvonulatáig. A szép kilátásért, és a természetközeli élményért nem kell az egész távot megtenni!
Ha csak a kilátás érdekel, akkor 4×4-essel is meg lehet közelíteni, a hegyoldalban futó úton, magát a térképen jelölt Zagari hágót, és a mellette lévő kis ortodox templomot (13 ასურელი მამის ეკლესია). Autóval csak akkor indulj el, ha gyakorlott sofőr vagy! Itt végig földút lesz, amely esőzések után csúszós és majdnem járhatatlan!
Ailama csúcs
A legkalandosabb (és egyben veszélyesebb) szakasz a Zagari hágó utáni rész. Mivel utánunk esett Ushguli környékén, esélyünk sem volt visszafordulni, csak előre mehettünk, Kutaiszi felé. Az út itt a nyaktörő, 4-5000 méter magasságú csúcsok alatt visz el! Ezek közül jól kivehetően az Ailama látszik (4.547 m), a hatalmas gleccserével, melynek völgyét átvágja az út.


Szervezett túrák – a VisitGeorgia csapatának ajánlásával
Ha nem vagy magabiztos sofőr, a Grúziában való közlekedés kihívást jelenthet. A szervezett túrák remek alternatívát jelenthetnek az ország kötetlenebb felfedezéséhez. A túraleírások angol nyelven érhetők el a VisitGeorgia weboldalán, ha rövidebb túra érdekel, akkor külön ajánlatot is kérhetsz! Nekünk például tippekkel segítettek! Egy, a mi utunkkal majdnem azonos, intenzív, természetközeli élményt nyújtó túráért kattints ide!
Felfedeznéd Grúzia szépségeit? Ha kérdésed van, vagy mesélnél az élményeidről csatlakozhatsz:
Facebook oldal: Travelaround
Facebook csoport: Travelaround.hu
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu