Grúzia biztosan levesz a lábáról minden aktív kikapcsolódásra vágyó utazót! Viszont pár jó tanács megkönnyítheti az utad, és kiszámíthatóvá teszi a desztinációt, amely mindenki bakancslistáján van, de ahol még csak kevesen fordultak meg!
Beutazási feltételek
A beutazási feltételeket mindig előzetesen kell ellenőrizni, biztos forrásból! Grúzia esetében is a biztos forrás a kiinduló-, vagy az állampolgárság országa. Magyar állampolgárok esetén erre tökéletes a www.konzuliszolgalat.kormany.hu oldal, román állampolgároknak segít a www.mae.ro/travel-conditions.
Sajnos ezekben az időkben külön figyelni kell a vírus miatt elrendelt korlátozásokra is. Grúzia esetében szabadon beutazhat bárki, aki teljesen átoltott. Az oltás tényét (első-, második oltás időpontja, oltás fajtája) hitelt érdemlően bizonyítani kell, bármilyen most elérhető oltást elfogadnak. Romániában oltottaknak erre tökéletesen alkalmas a kétnyelvű igazolás, ami az oltás mellé jár.
Magyarországon oltottaknak ki kell váltani egy angol nyelvű formanyomtatványt a háziorvosnál, a védettségi kártyát nem fogadják el! A formanyomtatvány elérhető innen! Sajnos a haza induló repülőnk be kellett várjon két magyar állampolgárt, akit csak a sima oltási igazolással (a pletyka szerint egy oltás után) utaztak Grúziába, természetesen a hatóságok megtagadták tőlük a belépést.
Készpénzhasználat
Legtöbb helyen (szállás, autóbérlés) készpénzes fizetést várnak el Grúzia bármely részén, a fővárostól a legtávolibb hegyi faluig. Revolut, vagy más alacsony készpénzfelvételi díjú kártya megfelel arra, hogy helyben vegyél le készpénzt. Ha vinnél magaddal valutát, akkor a dollárt részesítik előnyben! Az átváltás könnyű, mivel az árfolyam majdnem ugyanaz, mint a magyar forinté, két 00-val megtoldva.
Internet, SIM kártya
A reptéren, a kijárattól balra lesz pár stand, ahol ingyenes SIM kártyát adnak, erre kell egyenleget vásárolni, amit már helyben el lehet intézni. Különböző csomagok közül lehet válogatni, az, amelyik csak internetet tartalmaz tökéletesen elég lesz a célra, mivel mindenki Whatsapp-ot használ kommunikációra! Legolcsóbb csomag internet hozzáféréssel 20-30 GEL (3.000 ft) között mozog, az elérhető adathasználat méretétől függően. A mobilinternet hihetetlenül jól működik Grúzia bármely részén, ez alól kivétel az Ushguliból a Zagari hágón átívelő, Kutaiszibe vezető földút, ott nemcsak aszfalt, hanem térerő sincs.
Google fordító
A legjobb barátod lesz a kommunikációban, ha nem beszélsz oroszul. A fiatalabb generáció már ért angolul is, az idősebbek viszont még nem, és turistát látva egyből oroszul próbálkoznak. Taxisnak, recepciósoknak nyugodtan le lehet fordítani a szót grúz nyelvre, megmutatva nekik a telefon képernyőjét. Egyébként annyira segítőkészek és kedvesek, hogy könnyen boldogulsz majd! Esetünkben az is jellemző volt, hogy felhívták a fiatalabb rokonukat, aki telefonon keresztül fordított közöttünk! A google fordító sajnos nem boldogul a latin karakterekkel leírt grúz szöveggel, kérd meg őket, hogy használják a saját telefonjukat erre a célra, és írjanak röviden, grúz karakterekkel!
Közlekedés
Általános eligazítás
Grúzia ebben egy picit a Balkánra és Romániára hasonlít. Annyi a jó ebben, hogy a közlekedés következetes, és mindenki ugyanolyan stílusban vezet, ami azt jelenti, hogy ha ráérzel, akkor magabiztosan tudsz haladni. A nagyobb városok könnyen megközelíthetőek, akárcsak a Kazbegi régiója, egészen fel a Gergeti kolostorig.
A rurálisabb részekkel viszont más a helyzet, Mestia és Ushguli esetében csak jó időben indulj el, rossz időben a sziklaszirtekről omlanak a hatalmas kődarabok! Bár a helyi Award karbantartó hihetetlen erőkkel takarítja az utat a kidőlt fáktól, és leomlott szikladaraboktól, még hétvégén és éjszaka is, attól még az autóra hulló kőtől ez nem véd meg.
Ushguli csak akkor közelíthető meg biztonságosan, ha keskeny, hegyi föld utakon is tudsz vezetni, a szélére húzódni, elengedni, ha jön valaki szemből. Az útból az utolsó 10 km kőtörmelékes út! Keskeny, egy autónyi sávos, a hegy oldalában, alatta egy hegyi folyó kanyarog. Az út széle omladozó, néhol volt szalagkorlát, de azt lesodorta a hulló törmelékkő. Az utat néhol hegyi patakok keresztezik. A 4×4-es bírni fogja, ha tudod hogyan fogd le, ha csúszkál az autó alattad. Száraz időben az út egy fokkal könnyebben tehető meg.
Tbiliszi környékén gyakorlott sofőr könnyen tud haladni. A városi közlekedést segíti a GPS, az internet hozzáférés ezért is elengedhetetlen! A rurálisabb részekre érve a következőket kell szem előtt tartani, ha autókáznál Grúzia hegyeiben:
- Haladj az út szélén, engedd el az előzni vágyókat!
- A kétsávos út valójában 3 sávos, középen fog előzni az, akit a szembejövő autó nem rettent el, húzódj le a szélére, és engedd el!
- A körforgalmat nem rendeltetésszerűen használják, hanem mintha sima kereszteződés lenne! Gyakran be fognak kéredzkedni eléd a behajtók, ha te már a körforgalomban vagy. Inkább légy előzékeny, és engedj el mindenkit.
- Amikor egy autó mellékútról fordul ki a főútra nem várja meg amíg elfogy a főúton a kocsisor és szabad lesz, hanem besorol, és párhuzamosan halad a kocsisorral, amíg valaki beengedi. És be fogják engedni, tényleg ennyire előzékeny sofőrök!
- Nincs büntetőfékezés, nincs leszorítás. Villogni és dudálni fognak, ezzel jelzik, hogy indulnak előzni!
- A követési távolságot nem nagyon tartják.
- Tartsd be a sebességkorlátozásokat! Sok helyen kamerák ellenőrzik, de egyébként sem tudsz biztonságosan gyorsabban menni, mert bárhol lehet tehén.
- Kanyarban dudálj nyugodtan, ez jelzés, hogy érkezel!
- Csak a főútvonalakat használd, a térképen a vastagabban jelöltek! A többi jó eséllyel földút is lehet, az ott keletkezett kárt a normál biztosítás, bérelt autó esetében, nem fedezi!
- Mindig figyelj az állatokra! Rengeteg tehén, disznó és kutya lesz az utakon, dudaszóra csak ritkán mozdulnak, ki kell őket kerülni.
- Grúzia gyönyörűen kanyargó betűit nem kell megfejteni, a táblákra latin ábécével is ki vannak írva a települések nevei, könnyű lesz ezeket követni!
- A Waze és a Google térkép kb 500 méternyit csal Grúzia esetében, készülj fel lelkileg is az extra körökre.
Térkép
A google térkép és a Waze is néha csal kb 500 méternyit! Néha ez egyértelmű, amikor falnál mondja, hogy fordulj jobbra, máskor viszont simán bevisz a tényleges letérő előtti utcába. Ezt a szálláskeresésnél is vedd figyelembe, kérheted a szállásadót, hogy Whatsapp-on ossza meg a helyzetét, az segíteni tud.
Taxi (Bolt)
Városokon belül taxiszolgáltatást lehet igénybe venni. Nagyon jól működik a Bolt applikáció, de le is lehet a taxikat inteni. Leintés esetén mindig kérdezd meg előre az árat, mert lesznek olyan taxik, amelyekben nincs taxióra. Az átveréstől viszont nem kell tartani, Grúzia híres arról, hogy a helyiek hihetetlenül kedvesek, segítőkészek!
Távolsági buszok – városok közti közlekedés
A Kutaiszi reptér menetrendjéhez igazodik a két nagy busztársaság: a Georgian Bus és az Omnibus Express. Mindkettőnél online is lehet jegyet vásárolni, a járatot megadva a rendszer kiírja mikor indul a busz az adott nagyvárosba. Keresd az angol nyelvű felületet! Ezeket a buszokat használhatod a nagyvárosok közötti közlekedéshez, például a Kutaiszi Reptér – Tbliszi útvonalon!
A jegyek ára egy útra, ezen a vonalon 20 GEL, retúr jeggyel 36 GEL, körülbelül 4 órát vesz igénybe, és Tbiliszi központjában, a Szabadság térnél lesz a végállomása. A Wizzair járata mivel este érkezik, érdemes a központban foglalni szállást, és a szállásadóval megbeszélni az érkezés időpontját, sehol sem jelent gondot, ha később érkezel!
Reptéri transzfer
A repterekről taxival lehet bejutni a városközpontba, pl. Kutaiszi reptérről a városba (30 perc). A lelkes sofőrök a kijáratnál sorakoznak majd, tőlük lehet érdeklődni az árról! Az innovatívabb utazók akár Teslát is választhatnak, hogy elérjenek a városban található szállásukra. A Teslák tulajdonosa egy irtó cuki bácsi, amikor a reptéren ragadtunk, várva a bérelt autónkat, ahányszor elment mellettünk, annyiszor kérdezte meg viccelődve, széles mosollyal, hogy: Taxi?
Marshrutka – iránytaxi
Ültem már pár iránytaxiban a világ több pontján, és egy évig rendszeresen róttam velük az utat Budapest-Kolozsvár között, de bármi legyen is a nevük, marshrutka (Kelet-Európa), maxi-taxi (Románia, Moldova), colectivo (Chile, Peru) songthaew (Thaiföld), matatu (Kenya), Grand Taxi (Marokkó), egyben nagyon hasonlítanak: eszeveszettül mennek az utakon!
Valamiért minden iránytaxi úgy siet, mintha nem lenne holnap. Grúzia esetében extra, hogy ezt még előzésekkel is tarkítják! Az általános eligazításban már írtam, hogy a helyi közlekedési kultúra szerves része az előzés, ezt gyakorolják, még a nagy buszok is. Viszont kétség nem fér hozzá, hogy gyakorlott sofőrök, egy-egy marshrutkás napi 4x is megteszi a Tbliszi-Kutaiszi útvonalat, ami közel 1000 km! De ha lehetőséged van rá, inkább válaszd a nagy buszokat vagy a vonatot!
Ha kalandos útra vágysz, akkor elárulom a részleteket. Bár mi kipróbáltuk, (egyszer) azért, hogy neked ne kelljen… na jó, valójában azért próbáltuk ki, mert a vonat elvitte volna a napunk nagyrészét, mivel csak déli 12 órakor indult, és annyira része az igazi grúz mindennapoknak, hogy kár lett volna kihagyni!
Tbilisziben az Okriba állomásról indulnak a marshrutkák, ez csak taxival közelíthető meg könnyen, a tömegközlekedés elkerüli. Kutaisziben a Central Bus station állomást kell keresni, de a marshrutka+Tblisi varázsszóra biztosan oda visz majd a taxis.
Megérkezve nem kell a táblákat keresni, mert a taxiból kiszállva egyből kérdezni fogják a lelkes önkéntesek, hogy merre mennél, és elkísérnek a kisbuszhoz! Nagyjából óránként van busz Kutaiszibe és Batumiba, a jegyárusok pedig kiabálni fogják a célállomás nevét. A legelső buszok reggel 5-kor indulnak, a legutolsó este 10-kor, plusz, mínusz 10 perc. A kisbuszok minősége lényegesen eltér, nyugodtan várj egy órát a következőre, ha úgy nézed esik szét az akkor induló kisbusz.
Mindkét esetben lesz egy hosszabb megálló, amíg mindenki megpihen, beszerzi az ételt, elmegy a mosdóra. Csak itt, az egyik megállóban volt pottyantós, mindenhol máshol angol WC volt.
A száguldozáshoz valószínű hozzá lehet szokni, az ingerküszöb az első kettős előzés után hamar megugrik, ha látod hogyan előz meg egy előzésben lévő kamiont a kétsávos úton…inkább aludj. Nekem ez gond nélkül ment, megerősítve a mítoszt, hogy tényleg bárhol tudok aludni, az Útitárs viszont végig figyelt az útra, nem mintha ez segített volna rajta. Kék-piros fényvillogásra ébredtem, megállított a rendőr, a bírság okát nem tudjuk, mivel a rendőri fellépés után is ugyanolyan tempóban haladtunk! A tervezett érkezési időben már a szálláson voltunk.
Vonat
Az, hogy kevés vonat közlekedik naponta főként a mostani, speciális helyzet hozadéka. Vonatra érdemes első osztályra váltani a jegyet, és kényelmes utazásban lesz részed a hosszabb szakaszokon! A vonat nagy előnye, hogy kényelmes, biztonságos és pontos! Valamint biztosan tudni fogod hol kell leszállj! A hivatalos weboldala a Georgian Rail.
Autóbérlés
Általában az autókat teljes biztosítással lehet bérelni. Néha a szerződésben a gondatlan károkozás esetére kikötik a kauciót, ez az általunk használt autók esetében maximálisan 200 USD lett volna. Az autót átvételnél nyugodtan fotózd körbe, ezzel bizonyíthatod a már meglévő hibákat, esetünkben mindkét tulajdonos maga is készített fotókat, amikor átadta.
Fontos tudni, hogy a földutakon keletkezett károkat nem fedezi a normál biztosítás! Ne térj le az aszfaltozott útról! A tankolásnál vedd figyelembe, hogy a legtöbb benzinkút nem lesz feltüntetve a térképen, de gond nélkül lehet kisebbeket találni az út mentén, kivétel ez alól Mestia és Ushguli környéke, oda kellő üzemanyaggal érkezz! átvételkor az autóban félig lesz a tank, így kell vissza is adni. A kínálatban automata vezérlésű autók szerepelnek, ami lényegesen megkönnyíti a közlekedést!
Mivel a bérlés mindig nagyobb rizikó, így ajánlom az általunk használt két szolgáltatót!
Autóbérlés Tbiliszi
Tbiliszi környékén elég egy kisautó, nincs szükség a 4×4-es meghajtásra. A borrégió, és a Kazbegi csúcsok környéke is végig könnyen járható, jó minőségű, aszfaltozott úton. A https://myrentacar.com/en/georgia/ oldaláról lehet válogatni, ez egy összesítő oldal, ahol kisebb szolgáltatók teszik elérhetővé az autóikat. Nincs kaució, a teljes biztosítás fedezi a károkat. Mi egy 2010-es Honda Insight-ot béreltünk Davitól, hozott egy orosz nyelvű szerződést, összeírtuk benne hol vannak karcolások rajta átvételkor. Az autót a szállásunk címére hozta, innen is vitte el. Leadásnál kedvesen elvitt a marshrutka állomásra, ahonnan indulhattunk tovább.
Autóbérlés Kutaiszi
Mestiáig kisautóval is el lehet menni, végig jó minőségű aszfaltút visz, amely a hegyek között kanyarog. A Mestia és Ushguli közötti szakasz már nem teljesíthető 4×4-es nélkül úgyhogy, ha ezt is útba ejtenéd, válassz egy, a terephez megfelelő autót!
Itt viszont meglepetés ért, az első bérelt autót a reptérről kellett volna átvegyük, a visszaigazolást megkaptuk, a kapcsolattartó viszont éjjel 4-kor írt, hogy írjuk meg a reptérről vagy a városból vesszük át az autót. Reggel 7-kor válaszoltunk a Whatsapp üzenetre, de semmi válasz nem érkezett. Jóhiszeműen attól még a reptéren vártuk az autót, ami 35-40 percre van a várostól, de természetesen nem érkezett meg. A reptéri taxisok kedvesen még hívogatták is a 3 elérhető számot, hátha sikerül elérni őket. Végül 2 óra után Whatsapp üzenet érkezett a Tblisziben lévő irodától, hogy le lett mondva a foglalás, majd a visszaigazolásokat látva elnézést kértek, és további 1 óra várakozás után kedvezményt ajánlottak a következő autóbérlésünkkor. Természetesen tőlük többet nem vennénk igénybe semmilyen szolgáltatást a Royal car rentaltól.
A reptéri info pultnál viszont készségesen segítettek a lányok, és seperc alatt kerítettek nekünk egy azonnal elérhető, 4×4-es autót! A GMG 50 perc alatt ott volt a reptéren, amiből 35 perc csak az út volt, pillanat alatt kitöltették az angol nyelvű szerződést, tájékoztattak a főbb elemeiről. Gondatlan károkozás esetén itt maximálisan 200 USD a bírság, a kár mértékének függvényében, kaució és rejtett költség nincs! Az autót Kutaisziben címre, és a reptérre ingyenesen elhozzák, felár ellenében viszont bárhová elviszik és bárhol leadható! A két tulajdonos fiatal vállalkozó, őket is megviselte a turisták hiánya, 10 flottás autójukból 5-től meg kellett válniuk. Tökéletesen beszéltek angolul, és nagyon segítőkészek voltak! Az este 9 órás leadás helyett felajánlották, hogy ha kitakarítjuk az autót, akkor a reptérre is vihetjük, így nem kell az éjszaka közepén a reptérre kitaxizzunk. Utánunk épp egy magyar állampolgár bérelte, remélem neki is olyan kalandokban volt része, mint nekünk!
Végig, 0-24 órában rendelkezésre állnak Whatsapp-on, káresemény bekövetkeztekor utánad mennek! nagyon gyorsan válaszolnak az üzenetekre.
Szervezett túrák – A VisitGeorgia csapatának ajánlata.
Ha nem vagy gyakorlott, és biztos kezű sofőr, akkor ez lesz a legjobb megoldás, amivel felfedezheted Grúzia szépségeit. Utazás előtt vettem fel a kapcsolatot a VisitGeorgia csapatával, akik készségesen álltak a rendelkezésünkre. A weboldaluk elérhető ide kattintva: VisitGeorgia. Az oldalukon angol nyelven is elérhető túraleírások várnak, akár egy, vagy párnapos túrákra is kérhetsz ajánlatot! A kommunikációban nagyon erősek, hihetetlenül gyorsan és átláthatóan osszák meg az információt, emellett az egyik legmegbízhatóbb utazásszervezéssel foglalkozó vállalkozás, még 1997-ben alakultak.
A legjobbak, amiért visszatérünk, azok az országhatárokon átívelő túráik! Ha nem akkor láttam volna meg, amikor már megvolt a repjegy, akkor nálunk ez lett volna a befutó: Grúzia legjei vannak benne, kiegészítve Örményország elképesztő csodáival! Az egész régió bakancslistás! És szerencsére könnyű visszatérni, de majd csak főszezonban, amikor a szüretet is végig lehet nézni!
Árban utánaszámolva egy ilyen komplex utazást, autóbérléssel, ellátással, szállással, idegenvezetéssel és belépőkkel ennél olcsóbban saját szervezésben is nehéz kihozni. A legnagyobb hozadéka viszont kétséget kizáróan a biztonság. Útitárs a legjobb sofőr a világon, aki a balkáni vezetési kultúrában nevelkedett, nem riad meg agy csordányi tehéntől az úton, de még ő is belefáradt az Ushguli-Kutaiszi között, a Zagari hágón átvezető 167 km hosszú úton, amiből 30 földút vol 10-20 km/órás sebeséggel tudtunk megtenni, 3 óra alatt, kisebb megállókkal.
Végül a borrégiós ajánlásokat követve fedeztük fel Telavi és Sighnaghi környékét, a bor útját! Erről viszont külön cikkben érdemes mesélni, annyira jó élmény volt! A túraopció, amelyet ők ajánlanak tele van helyi programokkal, például a harmadik és a negyedik napon is helyi családnál van étkeztetés, igazi házi koszttal, ami segít kapcsolódni velük!
A grúziaiak elképesztően kedvesek, megkockáztatnám azt is, hogy eddig életemben nem találkoztam még náluk kedvesebbekkel, egy utazás alatt sem! Az utolsó eldugott faluban is fejet biccentve köszönnek, mosolyognak, mindent megtesznek azért, hogy megértsétek egymást, és önzetlenül segítenek, ha bajban vagy! Mesélőkéjük is nagy van, a nyelvi akadályok ellenére is mindent megtesznek, hogy el tudják mesélni, hogy 1967-ben Konstancán dolgoztak mérnökként, vagy beavatnak a grúz-magyar barátság rejtelmeibe!
Szállás
Foglalásnál két dologra kell figyelni: legyen a saját fürdőszoba kiemelve, ha nincs említve, akkor az közös fürdőszobát jelent! A másik az értékelések, ezekből lehet megtudni, hogy van-e melegvíz a szálláson, vagy mennyire tiszta. A Booking esetében magas, 9-es feletti értékelést kapott szállás is lehet rossz, mosatlan és dohos ágyneművel, a leírt értékelések viszont őszinték!
Szokások
A tiszteletadás minden utazás alapja kell legyen. Grúziában az egyetlen kötött szokás, amit tartani kell a templomokhoz köthető. Belépés csak hosszú ruhában, nadrágban megengedett mindkét nem számára. Nőknél erre a célra elegendő egy midi-szoknya/ruha is. Illetve nőknek külön előírás a fej eltakarása. Erre a célra megfelel egy kis kendő, vagy sál. A kiemelt jelentőségű létesítményeknél a bejárattól balra lesznek kendők elhelyezve, amelyeket a látogatás ideje alatt használni lehet, nőknek eltakarni a fejet, a férfiak szoknyaként maguk köré csavarhatják azokat.
Tanulj meg pár szót: gamarjoba (szia), madloba (köszönöm), gemrieli (finom), hálásak lesznek érte! Az utcán nyugodtan lehet köszönni bárkinek, aki szimpatikus, főleg kisebb településeken, fogadják is. Az Útitárs az ominózus 6 órás autókázásnál már minden szembejövőnek köszönt, abban reménykedve, hogy hamarosan elérjük a jobb utakat. Mondjuk az igazsághoz hozzá tartozik, hogy azon a szakaszon nagyon kevesen jöttek szembe, legtöbben az útmunkálatoknál dolgoztak, és igen mosolyogva néztek, nem értve hogyan tévedt oda két turista.
Repülő – visszaút
A visszaúton ki kell nyomtatni a beszállókártyát. Ezt kérheted a szállásodon, de bármely pénzváltónál is próbálkozhatsz, segíteni fognak! A reptéren, akkor is ha már a check-in online megtörtént, oda kell menned a poggyászfeladó pulthoz, ahol a nyomtatott jegyed helyett beszállókártyát adnak, illetve ellenőrzik, hogy teljesíted-e a célország belépési feltételeit. Utóbbit olyan részletességgel, hogy tőlem a román útlevelet látva vízumot kértek a magyarországi belépéshez. Lehet, hogy még nem volt dolga román állampolgárral, úgyhogy belőlem előbújt az oktató, és magyarázni kezdtem az EU közjog alapjait. A jogbiztonság viszont megkérdőjelezhetetlen, nem hatotta meg a kiselőadásom, ellenőrizte az adatbázisában is.
Felfedeznéd Grúzia szépségeit? Ha kérdésed van, vagy mesélnél az élményeidről csatlakozhatsz:
Facebook oldal: Travelaround Facebook csoport: Travelaround.hu - utazás, tippek, élmények Youtube: Travelaround.hu Instagram: travelaround.hu
Pingback: Grúzia, a borkészítés bölcsője - Travel around
Pingback: Georgia: részletes útvonal és a látnivalók listája - Travel around