A Nagy-Bihar túra Erdély legszebb kilátásával vonzza a látogatókat, 360 fokos körpanorámája ideális választás egy közepes nehézségű túrához. Köves úton a hegycsúcsig saját autóval is fel lehet menni, de találunk a falukban bérfuvarozót, és bérelhető quadokat is. Quadok és motorok használata közben nagyon fontos, hogy a természetkárosítás elkerülése érdekében csak a hivatalos hegyi utakat vegyük igénybe!

1. Útvonal: 16 km, 850 méter szintemelkedéssel
Kiindulási pontunk Avramesti (Bihar megye). A településnek magyar nevét nem találtam, valószínű üdülőtelepként kezdett kiépülni, a nem olyan régi időkben. A köves földúton bárhol félrehúzhatunk, ahol van egy parkolónyi hely. A túraútvonal első 3 kilométere ezen a földúton vezet végig.
Az első eltérő az út jobb szélén lesz, a második híd után, nagy kék nyíl jelölés van festve a sziklára, ezt nem könnyű eltéveszteni. Innen viszont szükség lesz térképes applikációra (például OSM), mert innen keskeny ösvény vezet fel a hegyre, és a jelzések nem mindig egyértelműek. A keskeny ösvény meredeken ível felfelé, árnyék csak egy részen lesz, kis ideig.
Ezen a részen zajt csapva érdemes haladni, ide lesznek kiülve a kígyók. A viperákról jó tudni, hogy általában párban vannak, kövekre ülnek ki “napozni”. Csak akkor támadnak, ha meglepik őket, vagy sarokba vannak szorítva. A léptek zajára legtöbb esetben elhúzódnak, érdemes mászás közben dobogtatni, vagy bottal ütni a földet minden lépésnél.
Ugyanezen az útvonalon kell vissza is menni, így a teljes táv 16 km.


2. Útvonal: 23 km, 900 méter szintemelkedéssel
A második, útvonal végig a köves úton visz fel. Előnye, hogy itt minimális az esélye, hogy kígyót látunk, hátránya, hogy erre járnak az autók is. Mi kombináltuk, felfele az ösvényen mentünk, lefele az úton, úgy a táv 20 km. Az út szélén gyakran lesznek csermelyek, melegben itt meg lehet vizezni a fejfedőt, hogy hűsítsen. Emberi fogyasztásra ezek a vizek nem ajánlottak.


3. Útvonal: 20 km, 920 méter szintemelkedéssel
A harmadik útvonal egy gerinctúra, amely Vârtop településről indul. Az OSM alkalmazásban ennek útvonala is megtalálható. Előnye, hogy amint feljutunk az első gerincre, onnan végig panorámás túraút vezet. Hátránya, hogy kis távon kell meredeken mászni. De valójában mindhárom útvonal 900 méter körüli szintemelkedéssel jár, nehézségben megegyeznek.
Felszerelés
- Ez egy technikás hegyi túra, csak megfelelő felszereléssel teljesíthető biztonságosan. Fontos a kényelmes sportcipő, amatőr túrázónak fontos, hogy a bokát is tartsa! Ez az útvonal a bokát terheli, mivel állandó de csak kis mértékű szintemelkedés van.
- A túrabot ősztől tavaszig ajánlott, segíti a haladást, főleg az apró köves részeken. Nyáron egy faág is jól jön, amit haladás közben az ösvényhez erőteljesebben ütve elriaszthatjuk a kígyókat.
- Mivel a telek itt nem annyira kemények, és juhok is vannak, kullancsriasztó is szükséges.
- Az út során nincs biztonságosan fogyasztható víz, ezért vizet és ételt is kell csomagolni.


Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Newsletter: Feliratkozás
{:}{:en}The Curcubata Mare mountain attracts visitors with the most beautiful view of Transylvania, with its amazing panorama. Ideal choice for a summer hike! If you only want the view you can also go up to the top with your own car, or you can rent quads from the village. When using quads or motorbikes, it is very important to use only the official mountain roads in order to avoid damaging the nature!

1. Route: 16 km, with an elevation gain of 850 meters
Our starting point is Avramesti (Bihor county), the first 3 kilometres of the hiking trail lead along this dirt road, accessible also with car.
The first checkpoint is on the right side of the road, after the second bridge, there is a big blue arrow marking on the rock, it is not easy to miss. From here, you will need a map or an app (for example OSM), because the signs of the narrow path that leads up the mountain are not always visible. The narrow path curves steeply upwards, there will be shade only for a short time.
The path leads through the natural habitat of vipers. It is good to know about vipers that they are usually in pairs, they sit on stones to “sunbathe”. They only attack when surprised or cornered. In most cases, they hide from the sound of footsteps, so it is worth hitting the ground with a stick at each step.
You have to go back along the same route, so the total distance will be 16 km.


Route: 23 km, with an elevation gain of 900 meters
The second route takes you all the way up the stony road. The advantage is that the chance of seeing a snake is minimal here, the disadvantage is that cars also go this way. We combined it, we went up on the path, down on the road, so the distance is 20 km. There are often stalls on the side of the road, in hot weather you can wash your hands and head to cool down. These waters are not recommended for human consumption.


Route: 20 km, with an elevation gain of 920 meters
The third route is a ridge hike that starts from the village of Vârtop. The route for this can also be found in the OSM application. The advantage is that as soon as we reach the first ridge, we will be hiking with a panoramic view.
Recommendations for hiking
Planning:
* have an offline map with the route (OSM, or other apps are excellent)
* check the elevation, the distance, the time needed (add a couple of km and one extra hour, just in case)
* take into consideration the sunset, but always have light sources with you
* be aware of the wildlife and what to do if you see them
Equipment:
* ALWAYS bring enough water and food (sweets as well) even if you don’t plan to have a picnic
* Have comfortable hiking shoes adequate for the season
* If the route is tricky or slippery bring hiking sticks
* Quick dry sportswear is essential so you don’t catch a cold
* Have a scarf or a hat against the sun
* Check the weather and dress accordingly (raincoat guaranteeing to stay warm and dry is a must)
Have a safe person who knows where you are, on what route and when are you most likely to contact them at the end of your hike. If something goes wrong they can notify the authorities.


If you don’t want to miss similar out, you can join us:
Facebook page: Travelaroundfb
Facebook group: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Newsletter: Subscribe
{:}
Felírva a bakancslistára. Köszönet az ismertetőért. 😀 😀