Brassó (Brașov) Románia (szinte) földrajzi közepén fekvő történelmi nagyváros, amely rengeteg látnivalóval várja a látogatókat. A város nevéhez számos történelmi esemény és emlék fűződik, ebben a cikkben ezekről lesz szó.
A város és megközelítése
Utazás Brassóba vonattal
Brassó hihetetlen mértékben fejlődik! Vonathálózata miatt gócpont az országban, és tökéletes fekvése miatt itt úgy lehet nagyvárosban élni, hogy karnyújtásnyira van tőled a természet.
Legkönnyebben vonattal közelíthető meg: Budapestről, napi rendszerességgel vonat is indul, a Korona és a Hargita Intercity. A menetidő 13-15 óra között van, de lehet választani alvókocsikat is, ahol tiszta ágyneművel és saját mosdóval tudsz kényelmesebben utazni.
Utazás Brassóba autóval
Brassó autóval Magyarországról rendkívül könnyen megközelíthető! Felejtsd el azt a képet, ami valószínű benned is él a romániai utakkal kapcsolatosan! Budapesttől szinte végig autópályán lehet haladni, azután pedig több sávos, jó minőségű úton. Határátlépési is beleszámolva nagyjából 9 órás útra kell számítani.
Határátlépés után ne felejts el online vagy a legelső benzinkútnál “rovinieta-t” vásárolni. A matricát az autópálya vagy autóút felhajtásakor kell megvásárolni. Érvényességi időtől függően lehet heti, havi vagy éves matricát is vásárolni, online is, például ezen a linken, amelyet mi is mindig használunk.
Közlekedés
Brassó belvárosa könnyen körbejárható gyalogosan is. Minden másra ott vannak a buszok, illetve a taxik és az Uber. Meglepő lehet, de külön bicikliszállító busz is van, fel Brassópojánára (Poiana Brasov).
Brassó környéki könnyen megközelíthető látnivalók
Brassóból könnyű más városokba is eljutni, érdemes ezt kihasználni, ha már erre jársz! Remek napos program vonattal Sinaia, Bukarest vagy Csíkszereda, mindhárom elérhető vonattal, naponta többször is. A romániai CFR vonat menetrendjét ide kattintva éred el.
Látnivalók sorrendben
Fehér Torony és Fekete torony
A Brassói Fehér Torony egy ikonikus épület Brassó városában, Romániában. Az eredeti torony a 14. században épült, de későbbi felújítások során jelentős átalakításokon esett át. Az épületnek két fő része van: a torony rész és a földszinti rész, amely jelenleg múzeumként működik. A torony neve azért “Fehér Torony”, mert a falai fehérek voltak.
A Fekete torony jelenleg zárva van, de gyönyörű a kilátás innen is az óvárosra.

Brassói Erdészeti Egyetem és a Șchei Kapu
Az Erdészeti egyetem egy régi Bástyában kapott helyet, gyönyörűen megmaradt, díszes tornyait érdemes közelebbről is megnézni. Körülötte park található.
A Șchei kapu eredetileg a 15. században épült, majd később a 16. században és a 19. században is átalakításokon ment keresztül. A kapu neve a Șchei negyedre utal, amely a kapu mögött található, és amely hagyományosan Brassó román lakosságának otthona volt.
Strada Sforii – Brassó legkeskenyebb utcája
A Strada Sforii (magyarul: szó szerint a “kötél” utcája) Brassó egyik nevezetességévé vált. A középkori városrész szűk utcácskája Európa legkeskenyebb utcái közé tartozik. Az utca eredetileg a 17. században épült, és arra használták, hogy könnyen átjuthassanak a városrészben élők a munkahelyükről a piactérre. Az utca legkeskenyebb pontja mindössze 1,32 méter széles.

Fekete templom (Biserica Neagră)
Az egyik legismertebb látnivaló a koronavárosban a Fekete templom (Biserica Neagră), amelynek építése a 14. században kezdődött. A templom Brassó óvárosának központi helyén áll, a város egyik legismertebb és leglátogatottabb nevezetessége. A legendák szerint a Fekete templom (Biserica Neagră) neve onnan ered, hogy a homokkőből készült falai a koromtól fekete színűek lettek.
A belépőt a templommal szembeni irodában lehet megvásárolni. Kártyával is lehet fizetni!
Az épület belső része lenyűgöző látványt nyújt, és rengeteg történelmi és művészeti értékű tárgy található itt. Az egyik legfontosabb műemlék a templom orgonája, amely a 19. században épült, és a legnagyobb olyan barokk orgona Európában, amelynek eredeti hangszíne és hangereje megmaradt. A másik érdekes látnivaló a kis méretű perzsa-szőnyeg kiállítása, amely a legnagyobb gyűjtemény a világon (a kis méretű szőnyegek kategóriájában).
A belső díszítése elég puritán, a hatalmas terek és ablakok viszont lenyűgözőek, ezekért megéri bemenni, és leülni egy kis időre, a csendben. A templom tornya is látogatható, de azt külön kell jelezni, mert nekünk ezzel nem volt szerencsénk.

Brassó óvárosának főtere (Piața Sfatului)
Brassó óvárosának főtere a Piața Sfatului, vagy más néven a Tanács tér. Ez a tér a középkorban épült, és Brassó történelmi városközpontjának szívében található. A tér neve a város tanácsának üléstermére utal, amely a tér közelében található.
A tér körül számos színes épület található, amelyek az építészeti stílusok széles skáláját képviselik, beleértve a reneszánsz, barokk és a gótikus stílust.

Takácsok Bástyája
A Takácsok Bástyája a város egyik történelmi helyszíne, a középkori városfal része. A bástya az 1400-as években épült, akárcsak Brassó legfontosabb épületei. A bástya eredetileg védelmi célokat szolgált, de később börtönként is használták. A bástyához közeli térről indul a felvonó, amely a Brassó felirathoz visz, illetve innen indul a rövidebb gyalogos ösvény is.
Cenk (Tâmpa)
A Cenk a kirándulók és a turisták számára egy népszerű célpont Brassó városában. A gyalogtúra nem nehéz, és két útvonalon is megközelíthető, bár a hosszabban kanyargót nem ajánlották a medvék miatt. Azoknak, akik nem tudják bevállalni a gyalogos túrát, felvonó is működik, de az utolsó 16:00 órakor megy fel, érdemes sietni!
A város egyik legismertebb jelképe, az ikonikus “Brassó” felirattal, és a gyönyörű kilátással.

Brassói vár
Jelenleg nem látogatható, reméljük hamarosan megoldódik a tulajdonlási kérdés körülötte. Addig viszont ide gyalogosan is fel lehet jönni, ha valakit a kilátás érdekel.
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás