Omán biztosan levesz a lábadról, itt még nyoma sincs a tömegturizmusnak, lélegzetelállító hegyvonulatai között temérdek látnivaló van, leírhatatlanul kedvei lakói pedig meleg fogadtatásban részesítenek! A Perzsa-öböl bejáratánál, az Arab-félsziget keleti partjainál fekvő ország, gazdag múltja és gyorsan fejlődő jelene miatt, tökéletes választás egy közel-keleti útra.
Az Ománi Birodalom ereje teljében Mombasáig terjedt, fennhatósága alá tartozott például Zanzibár is. Napjainkban Maszkat (Muscat) tölti be a főváros szerepét, területe pedig az Arab félsziget csücskére korlátozódik, annyival, hogy van két exklávéja: Madha és a Muszandam-félsziget egy része.
Vízum és beutazási feltételek
Omán beutazási feltételeit mindig a hivatalos oldalról kell ellenőrizni, a Konzuli szolgálat oldala elérhető ide kattintva. Repülővel történő beutazásnál, magyar és román állampolgárok, ha oda-visszaútra szóló repülőjeggyel rendelkeznek, van előzetesen szállásfoglalásuk erre az időszakra, illetve rendelkeznek egészségügyi biztosítással, 14 napos időtartamra vízummentesen utazhatnak.
Fontos, hogy az útvelét a kilépéstől számítva minimum 6 hónapig érvényes kell legyen, ezt szigorúan nézik, már a felszállás előtt is ellenőrizni fogják.
Mennyire biztonságos Omán?
Kérdés lehet az is, hogy Omán mennyire biztonságos, turistaként, nőként, családként. Szubjektív benyomásaink szerint nagyon biztonságos, nem kell tartani szóbeli attrocitásoktól, zsebtolvajoktól, ami utazóként a leggyakoribb veszélyforrás. Arra kell számítani, hogy látogatóként feltűnő jelenég leszel a fehér galibayában járó férfiak, illetve a többnyire fekete csadort viselő nők között.
Nagyon kedvesen fogadnak, és gyakori lesz, hogy a melletted elsétáló férfi rádköszön, nyugodtan bólints a fejeddel, vagy köszönj hangosan vissza! Kifejezetten előzékenyek, a tradíciókat szigorúbban értelmező férfiak még a járdáról is le fognak lépni, ha szembe mész nőként velük.
Fizetőeszköz Ománban
A hivatalos fizetőeszköz az ománi riál, 1 nagyjából 1000 forint, 2.5 Euró. A turistákat kiszolgáló iparág elfogadja a dollárt és az eurót is, viszont ilyenkor biztosan jóval magasabb árat fogsz fizetni mindenért.
Jó tudni, hogy nem minden banknál lehet külföldi kártyáról levenni pénzt, ellenben elméletileg a kártyás vásárlást minden terminál engedi. A biztonság kedvéért legyen nálad valuta, bár mi nem tapasztaltunk fennakadást a legkisebb üzletekben sem, bankkártyás fizetéskor.
Készpénzfelvétel bankautomatából
Több bank automatáit is kipróbálva, végül a szinte neonzöld színéről könnyen felismerhető Bank Dhofar nevű bankhálózatnál sikerült Revoluttal készpénzt is felvenni. EU-n kívüli desztinációk esetében kivétel nélkül mindig Revolutot vagy a Wise kártyát használom.
Taxi és közlekedés
Ománban az Uber és a Careem nem működik, helyette hasonló applikációval működő szolgáltatók vannak: Oman Taxi, vagyis az Otaxi és a Marhaba Oman taxi. Sajnos az appok nem fogadnak el külföldi bankkártyákat, így hiába tudsz regisztrálni, használni nem tudod.
Akárcsak például Egyiptomban, itt is a melletted elhajtó taxisok rövid dudaszóval fogják jelezni, hogy szabadok, és nyugodtan leintheted őket. Beszéld meg előre a tarifát, és nyugodtan alkudozz akár egy teljes napos körbehordozást is velük!
Ételek és finomságok
Friss tengeri fogásokból nincs hiány, tarisznyarákoktól kezdve mélytengeri halakig bármit ki lehet itt próbálni, nagyon kedvező áron. Érdemes azokat az éttermeket választani, amelyeket a helyiek ajánlanak, mint például a Bait Al Luban Omani étterem, közel a Mutrah városrészben található soukhoz (piachoz). Az ománi datolyákat is érdemes végigkóstolni, a gyümölcsnek több fajtája van, azon belül is több elkészítési mód.
Remélem sikerült minden aspektusát lefedni a kérdéskörnek, ha benned mégis felmerült bármilyen Ománnal kapcsolatos kérdés, akkor elérsz az alábbi felületeken:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás