Koszovó nagyon sok látnivalóval várja azokat, akik letérnének a járt utakról, és valami újat fedeznének fel, ebben a cikkben választ kapsz minden kérdésedre!
Az országról
Olyan területre lépünk most, gyakorlatilag is, amely rengeteg kérdést vet majd fel, de előbb fontosnak tartom tisztázni ezt a kérdést: ország-e Koszovó? Koszovó 2008 februárjában kiáltotta ki egyoldalúan a függetlenséget, azóta parlamentáris köztársaságkent működik, a függetlenségét el nem ismerő államok részéről pedig vitatott autonóm tartomány a megnevezése. A függetlenséget határozottan elutasító országok között általában olyan államok szerepelnek, amelyeknek hasonló kérdésekkel kell szembe nézzenek, vagy eleve elutasítják az autonómia gondolatát: Szerbia, Oroszország, Szlovákia, Ukrajna, Románia, Spanyolország, Kuba és Ciprus.
A nemzetközi jogban két elmélet uralkodik az államiság feltételeire vonatkozóan, mindkettőnél meghatározó elem az állandó lakosság, és a meghatározott terület. A harmadik elem a főhatóság, amelynek értelmezése mentén oszlik ketté a tudományos közeg: deklaratív és konstitutív elmélet mentén. A deklaratív elmélet szerint az állam az elismeréstől függetlenül alanya a nemzetközi jognak, az elismerés csupán az állam létezésének tudomásulvétele, melynek semmiféle joghatása nincs. A konstitutív szerint az állam az elismeréssel válik a nemzetközi jog alanyává.
Így röviden, Koszovó elindult a függetlenné válás hosszú útján, de amíg vitathatatlanul független ország státuszt kap, addig még sok víz fog lefolyni a Dunán. Koszovót jelenleg nagyjából 100 ország ismeri el, a 193 rendes ENSZ-tagsággal rendelkező országok közül.
Beutazás
Vitatott státusza miatt a beutazás is trükkös lesz! Befele Szerbia irányából is be lehet utazni Koszovóba, visszafele, külföldiként már nem lehet átlépni a határt Koszovóból Szerbia irányába. A legbiztosabb, ha Albánia, Montenegró vagy Észak-Macedónia irányából közelíted meg.
Kötelező biztosítás az autóra
Mivel Koszovó területére nem terjednek ki a kötelező biztosítások, ezért a határt átlépve egy kis bódéban kell megvásárolni a biztosítást az autóra! A legkisebb csomag 15 napos, és 15 euróba kerül, kártyával is lehet fizetni.
Utak minősége és vezetés Koszovóban
A nagyobb városait összekötő úthálózata tökéletes állapotban van. Autópálya jellegű és minőségű utakra kell számítani, amelyeket ingyenesen lehet használni. Végig széles utakon lehet haladni, így nagyobb forgalomra sem kell számítani.
Ezzel szemben A városokon belüli úthálózat már nem mindig van ilyen fényes állapotban, kátyúkra kell számítani, forgalmi dugókra és sok autóra. Pristina és Prizren is keskeny utcákkal tarkított, amelyek nehezítik a haladást. A vezetési stílus is itt egy picit balkáni, érdemes nagyon figyelni, vagy leparkolni a városok szélein.
A parkolás szinte mindenhol fizetős, átlagosan 1 euró/óra a díja, és mindegyik fizetős parkoló egyben őrzött is.
Beutazás személyi igazolvánnyal és útlevéllel
Tudtad, hogy akár a személyi igazolványoddal is beléphetsz Koszovóba? Útlevéllel és személyi igazolvánnyal is végig lehet már utazni a Balkán összes országát. Az útlevélbe pecséteket gyűjtögetők számára viszont rossz hírem van: Koszovóban külön kérésre sem szoktak pecsételni, legalábbis az utóbbi időben. Ez azért is hasznos, mert így nem lesz problémád a szerb határőrökkel, ha kiszúrnák a koszovói pecséted.
Készpénz- és bankkártyahasználat
Mindenhol gond nélkül lehetett kártyával is fizetni, de azért érdemes előtte rákérdezni. A Revolut és a Wise kártyáink is tökéletesen működtek.
Látnivalók
Prizren és Pristina az a két város, amit nem érdemes kihagyni egy koszovói út során. Prizren egy elbűvölő, élettel teli város, Koszovó második legnépesebb települése, egyben kulturális szíve. Hangulatában Mostarhoz hasonlítanám, annyira kompakt kis város, megéri útba ejteni! Pristina az ikonikus főváros, ahol a közelmúlt történései elevenednek meg előtted, zsibongó utcákkal, és pezsgő kulturális élettel.
A városokon kívül rengeteg természeti csoda is várja az ide látogatókat, mint például a Gadima csepkőbarlang, amely 2 eurós belépő ellenében, vezetett túra keretében látogatható. Ugyancsak kihagyhatatlan látnivalók az UNESCO Világörökség kincsei: Patriakana e Pejës kolostor és a Dečani kolostor. De érdemes megnézni a “The Old Stone Bridge” régi kőhidat is!
Látnivalók listája
- Patriakana e Pejës
- Dečani kolostor
- The Old Stone Bridge
- Pristina
- Xhamia e Madhe
- NEWBORN
- Mother Theresa Square
- Prizren
- NATO Monument
- Japanese sun monument
- Prizreni erőd
- Sinan Pasha Mosque (látogatható)
- Crkva Svetog Nikole – Tutićeva Crkva
- Catholic Cathedral of Our Lady of Perpetual Succour, udvarán Hunyadi János szoborral
- Blue House
- Albanian League of Prizren, (látogatható kiállítással)
- Црква Свети Врачи Козма и Дамјан
Remélem sikerült minden aspektusát lefedni a kérdéskörnek, ha benned mégis felmerült bármilyen Kappadókiával kapcsolatos kérdés, akkor elérsz az alábbi felületeken:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Pingback: Prizren, Koszovó kihagyhatatlan csodája - Travel around