Erődített templomokból szerencsénkre nincs hiány Erdélyben, ezek egyik kiemelkedő alfaja a szász evangélikus templomok, amelyek legnagyobb számban a homoród-menti kis falvakban láthatóak.
Hol járunk?
Erdély egyik kistájegysége a Homoród-mente, ahol székely, szász, roma és román közösségekkel találkozhatunk, régmúlt idők bőséges épített örökségét csodálhatjuk meg, szinte érintetlen állapotban. Ha bővebben olvasnál a vidékről, akkor kattints ide.
Homoród kápolnája
Akárcsak Erdély többi részén, itt is először a katolicizmus vetette meg a lábát, ekkor volt az első templomépítési hullám. Homoród első kápolnáját ma is láthatjuk, főlég azért maradhatott fenn, mert később ráépítették a nagyobb templomot.
Az 1270-es években épült kápolna pont a legnagyobb torony alatt van! Falain még mindig látható több színesen megmaradt freskórészlet. Főként bibliai képkockákat láthatunk, illetve egy hatalmas szent alakot mandorlában. A torony miatt a kápolna tetején két lyuk égtelenkedik, ugyanis ott lógatták le a harangok köteleit.
Érdekessége, hogy tradícionális keleteléssel épült, a nagytemplommal ellentétben, amely észak-dél irányú. Jobb oldalán hatalmas nyitott ablak van, amely beengedte a nap sugarait, mivel valószínűsíthető, hogy itt is “napfestéssel” üzentek, mint megannyi régi templomban, ahol még irányították a fényt. Hasonló templomokról ide kattintva olvashatsz.
Az erődített templom
A templom újonnan épült része 15. századi, és a kápolna tradicionális keletelésével szemben a hajója észak-dél irányú. Hatalmas tornyát magas fal veszi körül, ez alatt van a régi kápolna.
Mennyezetének fakazettái mélykék színűek, díszítés csak a középső elemen található. Ellenben a karzatok kazettái gazdagon díszítettek, egyedi mintákkal ellátva. A felső karzat mentén erdélyre specifikus virágmotívumokat láthatunk, míg az alső fakazettákon bibliai jelenetek gazdag ábrázolásai elevenednek meg.
A régióra jellemző koronás szószéke van, gazdag és élénk díszítéssel!
A szalonnatorony
A templom szalonnatornya is épségben megmaradt, de jelenleg nem látogatható. A szalonnatorony, ahogyan nevéből is következtetni lehet rá, arra szolgált régen, hogy itt tárolják a helyiek a szalonnát és más füstölt portékát. A gyülekezet tagjai minden vasárnap magukhoz vehettek annyi szalonnát, kolbászt a sajátjukból, amennyi a hétre szükséges volt, és utána egy hétig ki sem nyitották a torony bejáratát.
Azért, hogy a csalafinta szomszédok ne dézsmálhassák meg a szalonnát, mindenkinek külön jele volt, vágási technikája, amiről rá tudott jönni, hogy bizony valaki rájár a portékájára!
A közösség
Ebbe a templomba a magyar evangélikus közösség jár, körülbelül 30 lelket számlál a gyülekezet. A templom hatalmas mérete miatt ezért télen ki sem tudják fűteni azt, így csak nyáron használják.
A települést többségében mára román és roma nemzetiségűek lakják. A szászok többsége a II. Világháború után vándorolt ki Németország területére, illetve akik maradtak volna, azokat Nicolae Ceaușescu árusította ki a Német Szövetségi Köztársaságnak, 1960-as évektől kezdődően. Ennek ellenére is marad még egy közel 40 ezres közösség, szétszóródva a régi szász települések között.
Románia EU-s csatlakozása után hazatelepülőkből nagyon kevés van, de többek előtt megnyílt a hazalátogatás lehetősége. Az első generációs kitelepülők közül Homoródba is sokan látogatnak vissza, évente egyszer, ám a másodgenerációs leszármazottak már egyre ritkábban.
Ha érdekelnek a kitelepítésekkel kapcsolatos történetek, akkor két cikket ajánlok:
A kommunizmusban valutaforrás volt a szászok eladása. Mennyit keresett az állam és hol a pénz?
Ha kérdésed van, vagy csatlakoznál a közösséghez, akkor az alábbi felületeken érsz el:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás