A katolicizmus bástyáját , Lövétét, elhagyva a homoródmenti protestáns tenger következik, ennek is különleges gyöngyszeme az oklándi unitárius templom!
Oklánd neve sokáig egybeforrt az itt működtetett, mentálisan sérülteket segítő intézménnyel. Ha valaki Oklándra ment, biztosan számíthatott (a ma már korántsem politikailag korrekt) élcelődő megjegyzésekre: “ejsze ott is maradsz?”, “jó helyre mész”, “igen, oda való vagy”. A közel ezer lélekszámú, többségében magyarlakta faluban lassan csepeg az idő. Az úton szekér osztozik a traktorral és az autókkal, gondosan kerülgetve a napfürdőző kacsákat.
“Térj be hozzánk vándor, ha erre visz az utad, ha jó a szándékod, itt szeretet fogad.”
Az a székelykapu
Hargita megye legrégebbi, ma is napi használatban lévő székelykapuja vezet be a templom papilakjára, az 1809-ből ránk maradt kaput 2014-ben restaurálták. A székelykapuk jellegzetes mintázatát már megtaláljuk rajta: kék-zöld-piros színhasználat, ismétlődő mintázatú indás virág és növényfüzér, kacsokkal kitöltött helyek. Jókívánság és üzenet a kiskapu feletti boltívre írva. Ezek ma is jellemzőek a székelykapukra, annyi különbséggel, hogy a minta kisebb, részletesebben kidolgozott, és sokkal sűrűbb lett. A kapu melletti villanyoszlop kábelrengetegén gólyák költenek, párjaik a templom tetején pihennek.
A templom
Stílusjegyei alapján feltételezhetően a XIII. században épült a legrégebbi része, a román stílusú hajó, bár maga a település először csak 1546-ban lett oklevélben említve. Első hitgyülekezet, amely birtokba vette katolikus volt, később viszont a környékbeli falvakat is megcsapta a reformáció szele, és unitárius vallásra tértek át.
A templom tornya, akárcsak a székelyföldi tornyok többsége, különálló részként épült fel, két sor lőréssel, és védő funkciót látott el, a tatár betörések idején. A tornyot magasabbra építették 1937-38-ban, amikor a toronyépítési-divat elérte ezt a vidéket is.
A keletelés szabályai itt nagy valószínűséggel nem érvényesültek, mivel első bejárata a déli oldalon lett elhelyezve, a beépített nyílás a restaurálás folyamán újra meg lett nyitva.
1789-ben biztosan végig várfal vette körül, ebből ma már csak a templomhoz a toronynál csatlakozó két részt lehet látni. Eredetiben 2,5 méter magasságú volt, hogy biztosan ellenálljon a betörő seregeknek, és védelmet nyújtson a környékbelieknek.
Belső díszítése
A gazdag díszítésű sötétkék szín uralta templombelsőben keverednek a különböző idők lenyomatai. Kazettás mennyezete több részletben készült, 1713–1771–1786 között, a három-négy szakasz különbségei szabad szemmel is láthatóak. A kazettákra festett díszítőelemek nagyrészt ismétlődő virágmotívumok, amelyeket írott idézetek, és üzenetek szakítanak meg.
Legérdekesebb kazetta, a világon egyedinek számító Kopernikusz felfogása szerinti csillagrendszer ábrázolás! Mellette ugyancsak egyedi a körkörös ábrázolású hónapokra lebontott kalendárium, ezt becenevén az oklándi húsvét-kazettának hívják, mert ki lehet számolni belőle, hogy a mozgó ünnepünk melyik napra esik.
Freskói
Az átfogó restauráció során, a szakszerű munkának köszönhetően, kiterjedt freskókkal borított falrészeket is feltártak! Érdekessége, hogy mindkét oldalra kerültek festmények, nemcsak a nap által megvilágítottra!
Az ablakos, déli oldalon, ahol a kis középkori, boltíves ajtót is megtalálták Szent Péter és Pál ikonikus ábrázolása látható. Az északi falon pedig Szent László legendájának különböző mozzanatait megörökítő képsorozat, sajnos töredezett állapotban. A képsorozat színei (vöröses és kékes árnyalatú, majdnem csak két színből rajzolt), és rajztechnikája megegyezik a bögözi templomban található freskókkal! A legenda alatt feltételezések szerint a Feltámadás jelenik meg, az Utolsó ítélet pillanatait bemutatva.
1848-as toborzózászló
Külön érdekessége egy 1848-as toborzózászló, amely a déli kapu felett van kitűzve, keretbe foglalva. A zászló azért menekülhetett meg, mert az orgonába rejtették!
Koronás szószék
A vidékre jellemző, gazdagon díszített, neogótikus stílusú koronás szószéke van. Később lett kialakítva, mint például a freskók és a kazetták. Legújabb eleme pedig a XIX. században épült orgonakarzata.
Látogatás:
Műemlék jellege miatt zárva tartják! Legkézenfekvőbb a vasárnap 11.00-11.45 közötti időablakban meglátogatni! Az Istentisztelet 12 órától kezdődik, az első harangszó 11-kor van, ekkor érkezik meg a harangozónő, aki kissé érdeklődve, de be fog engedni. A tiszteletadás viszont fontos, a hívek a 12 órás kezdés előtt érkeznek, akkora már illendő elhagyni a templomot!
Tovább is van…
1568-ban Európában elsőként Erdélyben mondták ki a vallásszabadságot, igaz csak a négy bevett vallásnak, de az irány a további évtizedekben is követendővé vált, gazdag öröksége még ma is megcsodálható. Ebben a sorozatban jellegzetes, és értékes templomokat ismerhetsz meg, a tágabb értelemben vett Erdélyből. További cikkek:
Ha nem maradnál le hasonló túraötletekről, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Landolunk
Facebook csoport: Hurrá, landolunk!
Youtube: Landolunk
Instagram: monivoyage
———————————————————
Forrás:
——————————————————
Pingback: Székelyvargás bakancslistás látnivalói: túrák, szállások, éttermek - Travel around
Pingback: Múltidéző templomok a Kárpát-medencében - Travel around
Pingback: A székelytől a szászig: Homoród-mente látnivalói - Travel around