A Lysefjord környékén olyan jól ismert látnivalók vannak, mint a Szószék-szikla (Preikestolen) és a Kjerag, ez a kettő lett volna rövid látogatásunk célpontja is, ha az időjárás közbe nem szól.
A stavanger-i landolás előtt egy nappal jött az e-mail, hogy a vörös jelzés miatt lemondják a Kjeraghoz foglalt túránkat, mivel havazás, eső és erős szél várható, ilyen körülmények között pedig a veszélyes a terep és lezárják az útvonalakat.
Mi erre a megoldás?
Saját szervezésben fedezni fel a tömegközlekedéssel elérhető fjordokat!
Szószék szikla – Preikestolen
A Preikestolhytta parkolót viszonylag könnyű megközelíteni, Stavangerből a Tau-ba tartó komppal és onnan vagy a helyi járatos busszal, vagy a szervezett túrákat árusító Go Fjords és Boreal irodák buszaival lehet eljutni. A kompon árusítanak jegyeket, a helyi buszokra a Kolumbus applikációt használva lehet menetjegyet váltani, a szervezett túrás buszokra akár a sofőrtől is.
Az első kaptatón túllendülve egy könnyebb rész következik, ekkorra már szétoszlik a buszról leszálló társaság is, mindenki halad a saját tempójában. A második szakasz lombhullató erdőn vág keresztül, csörgedező hegyi folyamok, buja zöld fű és moha között vezet végig a jól kijelölt ösvény. Aztán jön a nehezebb rész, a szurdokon és hegyeken kanyargó ösvény, ami végül a hegytetőn vezet tovább egész a szikláig.
Egyébként nem nagyon megerőltető a túra, a 4 fős kiscsapatunknak nem is lett izomláza utána, pedig vegyes volt a felállás, ha a kondíciónkat nézzük. Összehasonlításként a Szószék-sziklához 183 emeletnyit és 14 km-t, míg a Machu Picchuhoz csak 168 emeletnyit, de 16 km-t másztam, utóbbi után két napig kedvem lett volna kerülni a hosszabb lépcsőket (ha Cuzcoban máshogyan is meg lehetett volna közelíteni a látnivalókat).
Kilátás
Ilyen misztikusan felhőbe burkolózva nem sokan láthatták még a sziklát, októberig, amíg nyitva van az útvonal, általában sokkal jobb az idő. Ha nagyon a szélére álltunk, akkor épp látszott egy sávban az alattunk 640 méter mélységben lévő tenger, egyébként semmi más. A köd mellett a hirtelen, és nagy erősséggel a semmiből megérkező esőhullámok nehezítették a fel- és lejutást. Egy-egy ponton kapaszkodni kellett, hogy megőrizzük az egyensúlyunkat. Az esőcseppeket pedig olyan erősséggel fújta az arcunkba, hogy egy ponton felmerült a kérdés, hogy már jégesővel van-e dolgunk. Voltak olyan részek is, ahol az esőcseppeket felfele fújta a szél.
Egyébként ezt leszámítva csak a visszafele úton áztunk el, hála a jó felszerelésnek, ami ide elengedhetetlen.
A csalódottságot leszámítva, hogy nem is láthattam semmit elégedett vagyok magunkkal… hihetetlen, hogy ilyen körülmények között senki sem a visszafordulást javasolta, hanem végig kitartottak. És nem mi voltunk az egyedüliek, több magyar utazó is hasonlóan elszánt volt!
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás