A visszajelzéseitek alapján sokatokban érlelődik egy Balkán körút, saját szervezésben, autóval, úgyhogy összeszedtem minden tudnivalót, ami segíteni fog a kivitelezésben! Nagyon kalandos útra számítsatok, rengeteg meglepetéssel és gyönyörű látnivalókkal!
A Balkán-körút útvonala
Az a legjobb, ha csak a körvonalat tervezed meg, és útközben alakítjátok a menetrendet. Egyrészt így megízlelheted a teljes szabadságot, másrészt nem lesz stresszes, ha nem tudtok olyan ütemben haladni, ahogyan az tervezve volt. Az útitervünk egy hét alatt teljesíthető, fürdős idő nem volt, így csak városlátogatások voltak benne, pár rövidebb túrával, és sétával a partokon. Nyáron értelemszerűen több időt kell számolni a strandolás miatt, és a határátkelések ideje is lényegesen hosszabb lesz.
- Útvonalunk 2022-ben: Budapest – (Horvátország) – Banja Luka – Szarajevó – Konjic (Tito bunkere) – Mostar – Medjugore – Kravica vízesés – Kotor – Sveti Stefan – Petrovac (Castio vár) – Bar – Shkodër – Durrës – Prizren – Pristina – Szkopje – (Szerbia) – Budapest
- Útvonalunk 2013-ban: Pécs – Zágráb – Zadar – Split – Dubrovnik – Mostar – Szarajevó – Tuzla – Eszék – Pécs
Útdíjak, kapuk, tankolás a Balkán országaiban
Horvátországban, Boszniában, Albániában és Szerbiában kapus rendszer van. Ahhoz kell gurulni, ahol egy kis ember szimbólum is van, minden esetben azoknál lehetett kártyával fizetni. Behajtásnál jellemzően egy piros nagy gombot kell megnyomni, vagy néha automatikusan már ott is a kis cetli az autó adataival kinyomtatva, azt csak el kell venni, megőrizni kihajtásig.
Kihajtásnál pénztárosnak kell odaadni a kis cetlit és a bankkártyát, hogy megtörténjen a kifizetés, majd hajthatunk is tovább. A legdrágább szakasz Horvátországban volt, mindenhol máshol 1-2.000 forintba kerültek a szakaszok.
Albániában csak Koszovó irányába volt az útvonalunkon díjfizetős kapu, a határhoz közeli részen. Azon a szakaszon kívül mindenhol lehetne alternatív, ingyenes utakon is haladni, de nem hiszem, hogy megéri ezen spórolni.
Utak minősége, forgalom a Balkánon
Ha előtted is olyan kép lebeg most, hogy a Balkán országaiban az utak tele vannak gödrökkel, akkor gyorsan felejtsd is el! A főbb útvonalakon, amerre haladtunk csak két helyen volt nagyon rossz az utak állapota: Banja Luka – Szarajevó, és Durres városának környékén. Mindenhol máshol nagyon jó minőségű, széles utak voltak.
A Balkán országaira jellemző, hogy általában a nagyvárosokban és környékén dugókra kell számítani, araszoló forgalommal.
Vezetési kultúra a Balkán országaiban
Általánosításokban nem lesz hiány, de más módon nehezen lehet körülírni ezt a témát! Kezdem is a legnagyobb meglepetéssel: a bosnyákok a világ legelőzékenyebb sofőrjei. Beengednek, türelmesek, ritkán tolnak le az útról, magabiztos kézzel vezetnek, jól használják a körforgalmat. És úgy általában könnyű ott vezetni, figyelve a forgalomban résztvevőkre. Légy te is előzékeny, ne siess, és figyelj a többiekre!
Montenegróban egyedül a parkolás lesz nehéz, legtöbb helyen viszont a fizetős parkolókban lesz hely, szezonon kívül. Általában szűk városi utcákra kell számítani, de a Google térképe simán veszi az akadályokat, és segíteni fog. Ide kötődik a legjobb tapasztalatunk is, egy autós agresszíven előzgetett, az esőben, rosszabb látási viszonyok mellett, két percre rá a rendőrök el is kapták, az útszélén láttuk viszont, rendőri jelenlét mellett.
Albániában büntetőfékezést is elcsíptünk, nem ellenünk irányult, hanem az előttünk lévőt lepték így meg. Ebben az országban úgy általában figyelmesebben kell vezetni, beengedni magad elé az autókat.
Rendőrök, közlekedési szabályok, sebesség
A Balkánon bevett módszer a “pisztolyos” sebességmérés, ezekre mindig kell számítani, és a magad érdekében is, betartani a sebességkorlátozásokat. Például Romániában villantani fognak a szembejövő autók, ha azon a szakaszon rendőr van, ezt itt csak párszor tapasztaltuk.
Nagyon gyakoriak a szúrópróbaszerű ellenőrzések, bennünket csak egyszer állítottak meg, jogosítvány és útlevél átadása után el is engedtek.
Szerbiában téli időszakban kötelező a hólánc, ezért bírságolnak is, úgyhogy legyen nálad az autóban!
Határátkelést könnyítő csúszópénzek “Balkán módra”?
Nem kell valutát rejtened az útleveledbe azért, hogy átengedjenek a határon! A vesztegetés súlyos bűncselekmény.
Ezt a műfajt sosem értettem, és sosem kockáztatnám meg! Tisztában vagyok azzal, hogy sokan ajánlanak hasonló módszereket a sima határátkelésért, de semmilyen módon nem éri meg, és nem ajánlom, hogy ezzel szórakozz!
Nézz utána, hogy mennyi alkoholt, dohányterméket, és jövedéki terméket lehet vámmentesen átvinni a határon (itt van a NAV tájékoztatója), és bírd ki az a pár percet, amíg megvizsgálják az autódat s a csomagjaidat. Nálunk teljes ellenőrzésre nem is került sor, és csak egyetlen esetben láttunk olasz rendszámos autót a montenegroi-albán határon félreállítva, a csomagok tüzetesebb átvizsgálásáért, az is 5 percet ha tartott, 2 autóval volt előttünk, mire mi végeztünk, ő is mehetett.
A Balkán országaiban a határátkelés korántsem olyan bonyodalmas, mint ahogyan le szokták azt festeni, a szigorúbb ellenőrzés általában az EU külső határain történik, belépéskor.
Térkép, GPS, mobilnet
Fontos kiemelni, hogy a Balkán országaiban nem működik a roaming, és felárért lehet a szolgáltatásokat igénybe venni. Mindkét alkalommal mobilinternet nélkül haladtunk és boldogultunk.
Töltsd le előre a Google Térképek azon részeit, amerre haladni fogsz: Google Térkép – kattints a nevedre, a legördülő menüből válaszd ki az “offline maps” menüpontot, azon belül az első “select your own map” menüpont alatt tudod kiválasztani a részt, amelyet letölthetsz. Offline térkép autós utat tökéletesen fog tervezni, látszanak az elmentett helyeid és a mások által bejelölt látnivalók, viszont azok leírása nem.
A benzinkutakon általában volt wi-fi, a szálláson egyetlen kivétellel mindenhol, illetve az éttermekben és kávézókban is jól működő internet fogadott. Így gond nélkül teljesíthető az út mobilinternet nélkül is.
Ha mégsem szeretnél elindulni mobilnet nélkül, akkor ajánlom az Airalo e-SIM szolgáltatását, ha több országba mész, akkor ez lesz a legjobb opció.
Szállások a Balkánon
A Balkán országaiban nyáron azt javasolják, hogy a helyszínen keresgélj. Ha neked az komfortos, akkor nyugodtan próbáld ki. Nyár elején működik is, Horvátországban kerestünk így szállást. A mostani úton mindig legalább pár órával előtte, Bookingon foglaltunk szállást.
Szezonon kívül nagyon jó árban lehet szobát foglalni, átlagosan 8000-10000 forint körül alakult egy éjszaka, két főre. Ebben általában nem volt reggeli, ami a Balkánon könnyedén megoldható, nem költséges és gyors is, nem kellett reggelire várni.
Ahol volt reggelink, ott nagyon sok időt vitt el, amíg elkészült, általában egy óra is kellett. Viszont az ellátásra nem lehet panaszunk, kiadós és finom volt.
Minden népszerű turisztikai állomáson lesznek jól felszerelt, tiszta szobák. Arra érdemes figyelni, hogy 9-es értékelésű szállások közül válogass. A visszajelzések között azt kell megnézni, hogy van-e panasz tisztaságra, melegvízre, fűtésre.
Szállásaink, amelyeket ajánlok
Természetesen nem lehet mindig tökéletes szállásokat találni, így azokat nem is említem, amelyekkel nem voltunk megelégedve. A lenti listában szereplők ár-érték arányban megfelelőek, ezeknél vannak olcsóbb és lényegesen drágább opciók is.
Bosznia és Hercegovina, Szarajevó: Bungalovi Lana – hangulatos a kis faházikó, de kényelmetlen, az apartmanok viszont jó állapotban vannak és tiszták. Hegytetőn van, jó időben belátni szinte az egész várost. Van saját parkolója.
Montenegro, Kotor: Apartments Vila Marija – tiszta, meleg, rendezett és remek reggeli van az árban, közelében gyönyörű kis templomok. Közvetlenül a parton van, kilátással a kotori öbölre. Van saját parkolója.
Albánia, Durrës: COSMO Beach Hotel – nagyon jó szállás, közvetlenül a homokos part mellett, tiszta, tágas szobákkal, és reggelivel van az árban. Körülötte nagyon jó éttermek és bárok vannak, pihenésre és fürdőzésre tökéletes, a városközponttól 2 kilométerre van. Van saját parkolója.
Észak-Macedónia, Szkopje: Hotel Pine – jó és tiszta szállás, viszont mindegyiknél panasz volt a füstös falakra, és érződik is, hogy egész nemrég a szobában bent megengedett volt a dohányzás. 24 órás recepciója van, ami nagyon hasznos, és előtte van szabad parkoló.
Éttermek
Éttermek esetében hármat ajánlanék jó szívvel, a többi átlagos volt. Érdemes előre elolvasni az értékeléseket, illetve rákérdezni a kártyás fizetésre.
Bosznia és Hercegovina, Szarajevó: Ćevabdžinica Željo, egész lánc van belőle, nagy a forgalom, friss és finom a cevapi es a pleskavica is.
Montenegro, Petrovac: Konoba Tramontana, a legjobb és legfrissebb tengeri ételek, a parton üldögélve, panorámás kilátással. Rendkívül kedves kiszolgálással, és verhetetlen árakon.
Albánia, Durrës: Restorant Deti, nagyon kedves kiszolgálás, finom és friss tengeri ételek, jó (és erős) házi bor, német, holland és olasz sörök.
Biztosítás
EU-n kívül utazgatva a Balkán országaiban is jól jön egy alap biztosítás, erről ne feledkezz meg. Bármikor lehet online is kötni, ha a bankkártyádhoz nem jár biztosítási csomag.
Mennyibe kerül egy Balkán körutazás?
Egy Balkán-körút bármikor jó döntés, de mennyibe kerül, ha autóval indulnál neki, 9 napra? A végső ár nagyjából annyi lett, mint amennyivel az előzetes tervezések alatt számoltunk: nagyjából 150.000 forint/fő, vagy 400 euró a 9 napra.
- Szállások ára: 10.000 forinttól (26 euró) már nagyon jó, tiszta szállást lehet találni, két főre, reggeli nélkül. Reggelivel átlagosan 17.000 forint (44 euró) környékétől indulnaka jobb szállások.
- Üzemanyag-költségek: 100.000 forint (261 euró) környékén volt, 2600 km távra.
- Autópálya- és úthasználati díjak: Szerbiában a teljes szakaszon 10.000 forint (26 euró) környékén volt, mindenhol máshol párezer forintba kerültek a szakaszok. A teljes költsége nem volt több 20.000 forintnál (52 euró) .
- Éttermi étkezések: átlagosan 10.000 forint (26 euró) volt két főre, italokkal együtt.
- Biztosítás: 13.000 forintba (34 euró) került két személyre a Colonnade biztosítónál.
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Pingback: Bosznia-Hercegovina legszebb látnivalói - Travel around