Hogyan utazzunk egyedül, nőként, fiatalként, kis költségvetésből, biztonságosan? Valószínű mindenki fejében megfordul ez a kérdés, még akkor is, ha nem egyedül indul útnak.
Több, mint 10 éve utazom, lehetőségeim szerint minden szabadidőt felhasználva rá. Ezeknek az utaknak a túlnyomó többségét egyedül tettem meg, Európán belül, és kívül egyaránt. Az első útjaim során még nem könnyítette meg a haladást az internet, legtöbb helyen még a hálózatot is nehezen, vagy sehogy sem értem el. Megoldásra volt szükségünk, nekem és a szüleimnek is, hogy ők nyugodtan alhassanak, én meg szabadon kóricálhassak.
Az évek során sokat finomítottunk a módszereinken, eljárásainkon, most ezeket a praktikákat osztom meg veletek!

Előkészületek
Már utazás előtt érdemes megkezdeni a készülődést, az egyértelmű kommunikáció, a letisztázott szerepkörök mindenki dolgát megkönnyítik. Ha egyedül utazok, számomra az adja a legnagyobb biztonságérzetet, ha tudom, hogy minden kéznél van: nem kell fejfájás esetén gyógyszertárt keresnem, internet hiányában étteremről étteremre járni. Például Marokkóban az ájulás széléről a gyógyszereim hoztak vissza, miután sikerült kétes állagú ételt kipróbálni. Ha akkor elájulok a szobámban, valószínű a következő reggelig nem keresett volna senki.
A kapcsolattartó
Szükség lesz egy olyan személyre, akiben teljes mértékben meg lehet bízni, akire lehet számítani, és aki tud is segíteni. A megbízhatóság azért fontos, mert nagyon sok személyes információ birtokában lesz. A megbízhatóság mellett fontos, hogy tudjon is segíteni, nagyon hasznos, ha beszél idegen nyelveken, ha boldogul az ügyintézés során. Szükség esetén a te dolgodat könnyíti meg.
Ilyen számomra anyukám, vagy a férjem (ha otthon marad), ők ketten a világ végéről is hazahoznának! Mindketten nagyon jól ismerik az utazási szokásaimat, tudják, hogy fölöslegesen sosem teszem ki magam veszélynek, így lehet lazább is a kapcsolattartás, akkor sem hívják rám a rendőröket.

Egyik legkínosabb élményem az volt, amikor úton Kolozsvárra, a váltó buszsofőr (aki később, az út felénél vette át a vezetést) hátrakiáltott, hogy Mónika fent van-e a buszon, mert az anyukája nem tudja elérni.
Információs csomag
Az útiterv
Első és legfontosabb az útiterv leírása, napokra lebontva. Erre egy Excel vagy Word táblázat is megfelel. Legfontosabb elemei: dátum, tartózkodási hely, szállás (cím, elérhetőség), érkezés, indulás. Részletesen megtervezett programok esetén ezt is fel lehet vezetni a táblázatba, spontánabb kirándulásnál beszélgetés során el lehet mesélni mi lesz a következő napi terv.

Szállások címe és elérhetősége
A leghasznosabb továbbítani a kapcsolattartó személynek a foglalások visszaigazolását, ezzel hitelt érdemlően igazolni lehet, hogy a szállás valóban le lett foglalva, és az vissza lett igazolva. A szállást telefonon fel lehet keresni, ha az utazó nem jelentkezik a megbeszélt idősávban. A recepciósok általában beszélnek idegen nyelveken, ha nem is árulják el az illető hollétét, értesíteni tudják az utazót arról, hogy valaki kereste.
Konzulátusok és nagykövetségek címe
Pár perces kereséssel azonnal elérhető ez az információ, de nem árt, ha már kéznél van, néha a gyorsaság is számít. Az Európai Bizottság erre a célra fenntartott keresőjét is lehet használni: KERESŐ
Jó tudni, hogy amennyiben a célországban az állampolgárságod szerinti országnak nincs külképviselete, úgy védelmet bármely EU-s tagállam külképviseletétől kérhetsz! Viszont a gyakorlatban kétoldalú megállapodások vannak érvényben, és már előre kijelölik azt a külképviseletet, amely a képviselettel nem rendelkező állampolgárokat segíti.
Helyi segélyhívó számok
Az EU-n belül, a megszokott 112 minden országban működni fog, harmadik országok esetén érdemes ezeket előre elmenteni, illetve a kapcsolattartó személynek is megadni.
Annak is visszatartó ereje tud lenni, ha a támadó látja, hogy az utazó épp a hatósággal beszél telefonon, és értesítve voltak.
Másolatok
Úti okmányok másolata, vagy fotója az utazónak is fontos, de a kapcsolattartó személynek is szüksége lehet rá!

Regisztrált külföldi utazás
Utazás előtt regisztrálni lehet hivatalosan is a Konzuli Szolgálat oldalán, megkönnyítve a hatóságok dolgát! A regisztráció során megadott adatok segítenek megtalálni az utazót, felvenni a kapcsolatot a családjával, hozzátartozójával, ha vészhelyzetbe kerül (természeti katasztrófa, zavargás vagy bármilyen egyéb probléma). Regisztrálni itt lehet: REGISZTRÁCIÓ. A regisztráció tényéről érdemes a kapcsolattartót is tájékoztatni!
Gyógyszerek és elsősegély
Fájdalom-, és lázcsillapítás
Hétköznapokon is elfér a táskában egy fájdalomcsillapító, utazásnál ennek jelentősége megnő! A nagy meleg, a fáradtság, a repülés miatti nyomásváltozás, környezeti változások könnyen okozhatnak fejfájást.
Az erős napsütés, a naptej nem megfelelő használata következtében bőrégésnél láz is társulhat az esti órákhoz, de a klíma is kiválthat hőemelkedést, nem rossz, ha van nálunk ellenszer. Ilyenkor mentolos tabletta is jól jön!
Fertőtlenítés, kötözés
Horzsolások, csípések állandó velejárói egy túrának, utazásnak. Jó, ha megfelelően és azonnal el lehet látni a sérülést, és meg lehet feledkezni róla! Más klímánál teljesen megváltozhat a testünk viselkedése és reakciói is, ezért a legkisebb horzsolással sem érdemes játszani.
Gyomorrontás
Állandó veszély, főleg akkor, ha a kis kifőzdékben próbálnád ki a helyi fogásokat, csapvizet iszol, vagy nem veszed észre, hogy újrapalackozott vizet veszel! Könnyen tönkreteheti a legszebb utat is egy kis gyomorrontás, ezért fontos, hogy legyen nálad széntabletta, amely még az elgyengülés előtt meg tudja menteni a kirándulásod!

Kimerülés, napszúrás
Az utazás általában intenzívebb periódus a tested számára is, szokatlan időjárás, intenzív testmozgás, kevés alvás, hegyek nehezítik a terepet, ezért fontos, hogy az ásványi anyagokat és vitaminokat megfelelően pótoljuk. A kalcium pezsgőtabletta pedig kiváló napszúrás, és gyengeség ellen is!
Biztosítás
Európán belül ingyenes sürgősségi ellátásra vagy jogosult, érvényes Európai Egészségbiztosítási Kártyával, de ez nem biztosít teljes körű védelmet. A jó biztosítás ismérve, hogy előre fizet és 24 órás ügyfélszolgálata van. Erre az úttal arányos biztosítási keretösszeget kell rászámolni (Norvégiában az ellátás valószínűleg drágább lesz, mint Görögországban, Kenyában, Romániában). Az előre fizetés szerintem azért hasznos, mert a helyszínen nem kell majd a kártya napi limitjeivel bajlódni, utólag pedig nem kell a számlák elszámolásának nehézségeivel szembenézni. A biztosítás adatait, és az ügyfélszolgálat számát meg kell adni a kapcsolattartónak, aki szükség esetén tud közvetíteni a biztosító és a kórház között.
Utazás alatt: Bevált praktikák
24 órás check-in
24 óránként legalább egyszer adj magadról életjelt a kapcsolattartó személynek. Ez lehet egy messenger üzenettől kezdve, videós bejelentkezésig bármi! Olyan országok esetében, ahol internetközelben vagy a 24 óra könnyen, és stressz nélkül tartható. Lefekvés előtt, vagy ébredéskor a legkönnyebben megoldható, mivel a szállások nagy részén lesz internetkapcsolat, illetve elérhető asztali gép, amelyet használni lehet elvesztett vagy ellopott készülékek esetén.
Azokban az országokban is tartható a 24 óra, ahol nem tervezel mobilinternetet használni, csak a szálláson és éttermekben tudod elérni az internetet. Viszont lehetnek hosszabb túrák, nomád sátoros kalandok, ahol csak a 48 óra lesz kivitelezhető. Ennél hosszabb időt viszont nem ajánlott kijelölni! Probléma esetén a hosszabb időtartam megnehezíti a hatóságok és a hozzátartozók dolgát is.
A 24-48 óra ésszerű időkeret, de nincs köze a rendőrségi határidőkhöz, nem kell 24/48 órának eltelni az eltűnéstől a rendőrségi kerestetés megkezdéséig! Amennyiben megalapozott a gyanú, hogy az utazót sérelem érhette, úgy a hatóságok (bárhol a világon) megkezdik a keresést.

Egyeztesd a napi programod
A kapcsolattartó személy jó esetben olyan szülő, vagy barát, akinek egyébként is beszámolnál az élményeidről. Meséld el előre mi a napi terv, hányra érsz vissza a szállásra, várhatóan mikor tudsz jelentkezni. Küldhetsz útközben is képeket a közös csoportokba, pár másodperc, de cserébe az a személy, akiben megbízol követni tudja az utad, és hamarabb észreveszi, ha baj van!
Mikor kell értesíteni a hatóságokat?
Hatóságokhoz fordulni akkor kell, amint felmerül az ésszerű gyanú, hogy az utazót sérelem érhette. Előtte érdemes megnézni a legutolsó közösségi média aktivitását, osztott-e meg tartalmat, és ha igen, mikor! Ha jól ismered az utazót, akkor fel fog tűnni a szokásaitól eltérő aktivitás, vagy a nagy csend.

Túraválasztás, útitervek
Ha egyedül utazol néha lemondással jár, például nem ajánlott ismeretlen országban egyedül erdőben csatangolni, férfi túravezetőkkel egyedül megindulni, egyedül sétálni a forgalmas autóutakon, vagy stoppolni. A veszélyesebb túrákat is érdemes kihagyni, sérülés esetén nem lesz, aki segítsen. A rutinnal együtt egyre több kerül majd le erről a tiltólistáról, például én is kipróbáltam már mindegyiket egyedül. De azzal számolni kell, hogy a kockázat ilyenkor megnő, kellemetlenkedhet parkőr még a Machu Picchunál is, ami a világ egyik turisták által legfrekventáltabb helye.
Idővel ezek a szabályok lazulhatnak, ahogy lassan megszerzed a rutint. De az elején érdemes mindenre odafigyelni!
Érdemes a tömegben maradni, helyi tömegközlekedést használni, szervezett túrákra befizetni, és amikor útitársat keresel, a hostelek mindig jó kiindulási pontok! Ott biztosan találsz vállalkozó kedvű nőt, aki ugyancsak egyedül utazik, és csatlakozna egy-egy merészebb programhoz, együtt pedig már biztonságosan lehet haladni!
Ha nem keresnél útitársat útközben, akkor remek opció a helyi szervezett túra, teljesen biztonságosan látogatható a legmeredekebb hegy is, a túravezetők helyismerete és felkészültsége pedig segítségedre lesz!

Útitársak
Nem kell végig egyedül maradnod! A világ majdnem minden tájáról vannak ismerőseim, akiket egy-egy utazás során ismertem meg! Bevált recept a hostel, itt csoportosul a legnagyobb számú szóló utazó, értelemszerűen itt a legkönnyebb útitársakat találni reggeli közben, vagy este a közös nappaliban lófrálva.
Ha az ilyen ismerkedés nem a te műfajod, akkor a második opció az ingyenes városnéző túrák! Ilyenkor eleve hasonló érdeklődésű csoport verődik össze, a kötetlen, beszélgetős, és szinte mindig jó hangulatú városnézések alatt könnyű összerázódni, megtalálni a közös hangot valakivel.
Ha nyitott vagy a tömegközlekedés, és a repülő is lehet remek alkalom, hogy útitársra találj. Hong-Kong Vietnám útvonalon az utolsó pillanatban változtatták meg a beszállókaput, de még a check-in alatt megjegyeztem pár embert, aki arra a gépre adta fel a csomagjait, köztük egy argentin mezes srácot. Mivel ő is ott várakozott, odamentem hozzá és ahogy tanakodni kezdtünk más is jött, együtt sikerült megtalálni a kaput, a hatalmas hong-kongi reptéren. Cserébe a srác segített bejutni Hanoiban a reptérről a városba.

A kiszemelt
Olyan országokban, ahol nem beszéled a hivatalos nyelvet érdemes kiszemelni egy jól megjegyezhető személyt, aki ugyanarra a gépre adja fel a poggyászát, arra a buszra veszi meg a jegyet, pihenőknél ugyanarról a buszról szállt le. Ha problémád van, nem tudod már melyik buszra kell visszaszállni, nem találod a beszállókaput, csak keresni kell azt a személyt!
Ritmus
Egyszer már megmentett ez a tipp! Ha kóricálsz a városban, feltűnő, hogy turista vagy, és 5 perc után bárki 100% bizonyossággal megállapíthatja, hogy egyedül utazol. Ilyenkor érdemes meg-meg törni a sétálási ritmusod. Menj néha gyorsan, néha lassan, állj meg, nézelődj, és ezeket váltogasd, logika nélkül! Ha valaki követ, egyből ki fog tűnni a tömegből, mivel ő is ilyen logika nélkül halad! Cuzcoban követett egy fiatal férfi, amikor megálltam megállt ő is, amikor visszafele mentem visszafordult, levette a kapucniját, hátha nem ismerem meg, és ezt játszottuk 10-15 percig, várta, hogy mikor érem el a néptelenebb útszakaszt. Leintettem az első taxit, és elmeséltem neki hogy jártam, nem hitt nekem, de vitt egy kört, és csak utána mentünk a közeli szálláshelyemre. Ott felajánlotta, hogy a bejárat előtt vár 5 percet, ha nem sikerül elfoglalni a szállást vitt volna tovább, de ha sikerült, akkor kért, hogy maradjak bent, ne menjek ki, hogy szóljak neki.

Ki vagy te?
Elkerülhetetlen, hogy szembe találkozz érdeklődő emberekkel. Fontos, hogy ezekre az esetekre is légy felkészülve, tudd előre milyen információt oszthatsz meg magadról, és mi alól érdemes kikerülnöd a válaszadást.
Utazás során szeretek elvegyülni a helyiek között, beszélgetni velük, megismerni őket, de fontos meghúzni a határokat azoknál az információknál, amelyek a biztonságos utazást kompromittálnák. Nálam ilyen kategória az utazás hossza, célja, a következő célpont és általában a terveim az utazás alatt, a szállásom neve és címe, a tény, hogy egyedül utazom.
Eltévedés esetére próbálj meg kikeresni előre egy, a szállásod közelében lévő nagyobb hotelt, ennek jegyezd meg a nevét és a címét. Útbaigazítást ehhez a nagyobb hotelhez kérj! Ha erőltetik, hogy elkísérjenek, vagy később utánad mennének, akkor be tudsz sétálni oda gond és magyarázkodás nélkül, és tovább menni, majd amikor úgy érzed biztonságos.
Paranoiának tűnhet, de sok olyan kultúra van, ahol illemből elkísérnek (Marokkó, Vietnám, Kenya). Ilyenkor nagyon könnyen leszűrhető, hogy egyedül vagy, hol szálltál meg, ami lényeges információ lehet olyanok számára, akik bántani akarnak.
A csali pénztárca
Alapszabály, hogy a pénztárcában sosem tárolunk iratokat, bankkártyákat és pénzt. Ezeket erre kialakított helyen, a táskánk, belső zsebeink különböző szegleteiben kell elrejteni, szétszórva.
A pénztárcánk viszont nem lehet üres, hiszen az mindenkinek feltűnő lenne. Csaliként kevés pénzt kell tárolni benne, és egy csali bankkártyát. Mára már több ingyenes számlavezetésű bankkártya elérhető, érdemes rendelni egy Revolut, egy Curve, vagy egy Wise kártyát. Utazás során csak ezeket a kártyákat érdemes használni, és ezeken kevés összeget kell tárolni, például annyit, amennyit egy nap alatt költenénk 10.000-50.000 között.
Rablás esetén, egyedül utazva szerintem nem érdemes ellenállást tanúsítani, a csali pénztárcát erre a célra be lehet áldozni.
De nemcsak a tolvajok leszerelésére alkalmas ez a trükk! Egyes országokban rámenősek tudnak lenni a felkérés nélküli “túravezetők”, kéretlen segítséget nyújtók, ilyenkor néha elég megmutatni a pénztárcád, hogy nincs több pénz nálad.
Utazás után
Változtass jelszavakat
Átgondolod mennyire biztonságos az internet, amit használsz? Az utazás során használt internetkapcsolat biztonsága kétséges, ezért nem árt, ha az e-mailek, közösségi média fiókok, internetbank jelszavaid hazaérkezés után lecseréled. A bankkártya használatának területi korlátozását állítsd át a tartózkodási országod (otthonod) területére, így ha útközben sikeresen ellopták a kártyaadataidat, akkor sem lesz probléma.
Közösségi média jelenlét
Ebből nem érdemes engedni: ha egyedül utazol NEM osztod meg az élményeidet azonnal! Bármennyire is intenzív az élmény, szeretnéd már világgá kürtölni merre jársz, a biztonságodat nem érdemes kockára tenni miatta. A lokációnak és a keresőszavaknak köszönhetően bárki megtalálhat a friss megosztások között, egyből leszűrve hol vagy, merre jársz, kivel utazol. Hazaérve, vagy más országba, régióba utazva már biztonságosan lehet megosztani (már amennyire az ilyen jellegű információ biztonságos lehet).
Végszó
Úgy tűnhet ez a lista bonyolult és kivitelezhetetlen, pedig nagyon egyszerű, legtöbb eleme előre elkészíthető, és az utazónak csak élveznie kell a kalandokat, aggódás nélkül. Legyen gondatlan a szóló kaland, készülj fel az útra!
Neked is vannak trükkjeid?
Ha nem maradnál le hasonló tippekről, és túraötletekről, csatlakozz hozzánk:
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás