Saqqara (Szakkara), Gíza és a piramisok lesznek valószínűleg minden egyiptomi utazás fénypontja, ahol végig lehet követni a piramisok fejlődését, a legkisebbektől a világ legrégebbi, legnagyobb és az ókori világ hét csodája közül egyedüliként megmaradóig. Ebben a cikkben részletes leírást találsz a piramisokról, és hasznos tanácsokat a megközelítésükről.
Saqqara (Szakkara)
A távolság Kairótól 30 km, itt kezdődik a piramisok egyiptomi idővonala. Maga a komplexum egy hatalmas területet ölel fel, ahol kilométerekre vannak egymástól a piramisok. A feltételezések szerint a közelben volt az ókori egyiptomi főváros, Memphis, ezért került ide a nekropolisz, erre a fennsíkra.
Dzsoser lépcsős piramisa
A látogatást a mai állás szerinti legrégebbi egyiptomi piramissal kezdjük, ugyanis itt, Szakkarában található Dzsoser lépcsős piramisa, amelyet Imhotep (Dzsoser királyi építésze, akit végül istenségként tiszteltek) tervezett, még Kr.e. 2630 körül, a Harmadik dinasztia idejében. Méreteit tekintve 62 m magas, alapterülete 109 m × 121 m. Eltörpül a nagyobbak mögött, de teljes méretét tekintve a templommal, további temetkezési helyekkel, és szertartásokat lebonyolító oltáraival együtt hatalmas komplexum. Érdekessége a lépcsős kialakítás, innen kapta nevét is.
Idáig Dzsoser lépcsős piramisát tartották a világ legrégebbijének, viszont pár trónfosztó ezt a rangot el akarja venni tőle. A régészek hasonló, piramisokra emlékeztető épületeket fedeztek fel a világ másik részén! Peru nyugati partján, Caralban, pontosabban a Supe-völgyben most is folynak a régészeti munkálatok, de az előzetes becslések szerint kr.e. 2700-2600-ban épült a 20 piramisból álló ősi város! Mindez, mivel még folyamatban vannak a végleges konklúziók, csak “felfüggeszti” a Dzsoser lépcsős piramisának rangját, annyiban viszont biztosak lehetünk, hogy jelenleg Egyiptomban nem tártak fel ennél régebbi piramisokat.
Milyen szerepet játszott a komplexum?
Minden intézkedés, tervezés célja az volt, hogy garantálva legyen a fáraó túlvilági újjászületése. Az újjászületés és a túlvilági öröklét szimbolikája a sarkcsillag, illetve a komplexumban helyet kaptak főméltóságok, papok és szolgálók is, hogy szolgálhassák a fáraót a túlvilágon is.Az egészet magas fal vette körül, a sírkamrát a temetés után 3,5 tonnás tömbbel zártak le, de sajnos ez sem óvta meg a sírtolvalyoktól.
Userkaf Piramisa
A Kő-halom, ahogyan a helyiek becézik. Sajnos felső rétegeit már elhordták, így mostanra csak a porladozó oldalai maradtak meg. Első találkozás az idő vas fogával, sajnos nem az utolsó. Nagyon sok épített örökség málófélben van, mintha nem lenne kapacitás vagy szándék a rekonstuálásra, megőrzésre, ez pedig rányomja a bélyegét az utazó hangulatára. Látva a Kairó melletti gigantikus beruházásokat, mint például a nemrég épült Múzeumi épület, és az új főváros megépítése, érhetetlen, hogy miért nem jut forrás, idő, szakértelem a piramisok, templomok, és az épített örökség állagmegőrzésére.
Akárcsak Dzsoser lépcsős piramisa, Userkafé is komplexum volt, halotti templommal, kápolnával, kultikus piramisból, valamint Userkaf feleségének,sírhelyéből állt. Mára csak a piramis látható, a többit befedte a Szakkara sivatagi homokja.
Unas Piramisa
a Kr.e. 24. században épült sima oldalú piramis, az Ötödik Dinasztia utolsó királyának nyughelye. Hasonló a sorsa, mint Userkaf piramisának, sima oldalaira csak pár kőtömb emlékeztet, a többi martalékos, apró kavicsos.
Dahsúr
A dahsúri síkságon először Sznofru uralkodó rendelt el építkezést, az i. e. 27-26. században. Látogatás előtt érdemes informálódni, mivel ellentmondó információk vannak a nyitva tartásáról, megközelíthetőségéről.
A tört-falú piramis
Sznofru rendelésére épült első piramis, amelyet a szakértők már “igazi” piramisnak hívnak, mivel elsőként próbálták egyenes fallal felhúzni, lépcsők nélkül. A nevét furcsa formájáról kapta, mivel valamilyen okból kifolyólag a felső részének dőlésszöge nem egyezik meg az alsó rész szögével, így olyan, mintha törés lenne benne. Erre a megoldásra két elméletet dolgoztak ki, egyikre sincs döntő bizonyíték:
- az építkezés során észlelték, hogy a piramis alsó fele repedezik a súly alatt, úgy döntöttek, hogy alacsonyabbra építik
- sietve kellett befejezni, ezért alacsonyabbra épült az eredetileg tervezettnél.
Mindkettő kissé amatőr magyarázatnak tűnik annak fényében, hogy milyen mérnöki precizitással, mekkora odafigyeléssel és tervezéssel alkották meg a piramisokat.
A Vörös piramis
A Tört falú piramistól nem messze, a dashúri fennsíkon Sznofru második piramisa, és klasszikus értelemben már egy tökéletes piramisként kezelik, mivel ez már teljesen egyenes falú, nem lépcsőzetes kialakítású. Színe, és elnevezése megtévesztő! Eredetileg hófehér mészkő borította, de a felső réteget elhordták Kairóba, hogy épületek alapjai legyenek. Így bukkant felszínre az alsóbb réteg, amely vörös mészkő. Igazi magasságát nem lehet látni, mivel az alsóbb szinteket a sivatagi homok takarja.
A Gízai nagy piramisok: Hufu, Hafré és Menkauré
A Gízai nagy piramis, vagyis Hufu piramisa, a legrégebbi az ókori világ hét csodája közül, és az egyetlen, amely jórészt érintetlen maradt, a becslések szerint i.e. 2575–2465 körül épülhetett. Méreteit tekintve felfoghatatlan, összesen 2,3 millió nagy blokkból épült fel, 6 millió tonna tömeggel. 1979-től az UNESCO Világörökség része, Szakkarával és Dashurral egyetemben.
Miért ezek a neveik? Valamilyen okból kifolyólag a magyar köznyelvbe a görög fordítása kúszott be, így mi általában Kufu, Kefrén és Menkauré néven ismerjük.
Hufu piramisa látogatható belülről is, ehhez pedig fel kell mászni a sírkamra bejáratáig. Ez a legközelebbi pont, ahol érintkezhetünk a piramis köveivel, anélkül, hogy a kijelölt útról letérnénk, vagy kárt okoznánk. Illetve érdemes leülni a piramis árnyékába (remélhetőleg háborítatlanul lehet nézelődni).
Lovak és tevék a piramisok körül
Lovakkal vagy tevével lehet kijutni legkönnyebben a sivatag távolabbi szegletébe, ahonnan gyönyörűen belátható a három nagy piramis. Mi ezt kihagytuk, arra való tekintettel, hogy az állatok milyen állapotban voltak. Semmivel sem akartunk hozzájárulni ahhoz, hogy ez a része a szolgáltatásoknak megmaradjon a jövőben is.
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Források:
Pingback: Több száz múmia és egy új piramis Szakkarában - Travel around
Pingback: Repülőjegy tipp: Hogyan találjunk olcsó repjegyet 2023-ban is? — Travel around