Kairó kihagyhatatlan egy egyiptomi látogatás során! Egyiptom legnagyobb és legnyüzsgőbb városa egyszerre varázsol el a Ezeregyéjszakába illő világával, illetve teszi próbára az állóképességed! De honnan ered ez a kettősség?
A fővárost legtöbben tematikák szerint szétválasztva látogatják meg, és nem véletlenül! Tényleg érdemes egy-egy negyedet külön felfedezni, időt és kilométereket is spórolhatunk vele.
Az iszlám negyed legtöbb látnivalója reggel 9 órakor nyit, és 16.00 órakor zár, így érdemes előtte érkezni! Ez alól kivétel az éjszakai piac, ami inkább napnyugta környéki piac, itt délután 6-7 óra között a legnagyobb a forgatag.

Jó tudni
Legkönnyebben Uberrel lehet ide eljutni, majd haza menni. Egyik alkalommal sem kellett 3-4 percnél többet várni, a nagy forgalom ellenére sem.
Az Iszlám negyed lesz Kairóban a legintenzívebb élmény! A szűk utcákban lassan lehet haladni a tömegtől, a tömeg között haladó robogóktól, és kisautóktól. A térkép tökéletesen fog működni a mobilinternetnek köszönhetően, így legalább az eltévedést meg lehet úszni.
Hasznos tanácsokért érdemes a Gyorstalpalót is elolvasni, amely segít az alapszabályok lefektetésében! Fontos, hogy itt, főleg a piacon, mindenki el szeretné adni a portékáját a turistáknak, erre minden alkalommal “NEM, köszönöm” legyen a válasz, akkor is, ha később vásárolni szeretnél. Amennyiben azt válaszolod, hogy “később”, úgy megjegyeznek, és ha nem vásárolsz később náluk, akkor általában nagyon gorombán tudnak viselkedni, és elég hangosan fogják kiabálni, hogy hazudtál nekik. Ez akkor is elő fog fordulni, ha mindenre eleve nemleges választ adsz, de így legalább őszinte lelkiismerettel mondhatod, hogy nem hazudsz, nem ígértél semmit.
Vásárolni célirányosan lehet, előre elmondva, hogy mit keresel, mekkorát, milyen árban. De még így is elég nehéz dolgod lesz elhagyni egy üzletet vásárlás nélkül. Sálat szerettem volna, barnát, konkrét elképzeléssel. Hiába mondtam, hogy csak a barna színű érdekel, megállás nélkül pakolták elém a sálakat. Végül Útitárs lépett közbe, mondta, hogy nem kell egyik sem, és eljöttünk, úgy, hogy morgolódtak utánunk.
Így jöttünk haza is egy vanília rúddal, hiába mondtuk, hogy nem kell, alkudta lejjebb s lejjebb az árat, míg végül inkább odaadtuk a pénzt és eljöttünk.
Az árat mindig előre meg kell kérdezni, ez főként éttermeknél lesz vitális kérdés. Ha nincs előre leszögezve, hogy melyik fogás mennyibe kerül, a végén meglepetés fog érni. Itt ugyancsak a békesség kedvéért fizettük ki az 5 vacsora árával egyenértékű végszámlát.
Látnivalók
- Khan El Khalili piac
- Al Moez Ldin Allah Al Fatmi
- Masjid Al Hakim mecset (látogatható)
- Qalawun Complex
- Beit el Seheimy
- Beshtak Palace
- Khanqah of Baybars al-Gashankir
- Bab El Nasr
- Bab al-Futuh
- El Ghoryaa
Ezek az Iszlám negyed legérdekesebb látnivalói! Hasznos előre elmenteni a helyszíneket a térképen, hogy kéznél legyen látogatás során! A forgalmas, szűk utcákon haladva nem a legkönnyebb egy-egy nevezetességek kiszúrni, érdemes követni az útvonalat a térképen is. Eltévedni nem könnyű, de megeshet, hogy nehezebben jutsz vissza a főutcába.

Khan El Khalili piac
A bazár a Közel -Kelet egyik leghíresebb és legrégebbi bazára, 1382 -ből származik. Kora esti vásár, naplementekor érdemes érkezni.
Al Moez Ldin Allah Al Fatmi
Történelmi városnegyed szíve, Kairó egyik legrégebbi utcája. A fénykorban ez volt a város artériája, a nyüzsgő piacokkal, és az iszlám államigazgatás legfontosabb épületeivel. Érdemes itt megfigyelni a mamluk építészeti stílust. Ez volt a fő építészeti stílus a Mamluk szultánság (1250–1517) idejében.
Qalawun Complex
Lehetetlen nem észrevenni, impozáns mérete miatt! Az 1284–1285 között épült komplexum magába foglal egy kórházat, egy korániskolát és egy mauzóleumot is. A mamluk építészeti stílus koronája, akárcsak a történelmi utca legnagyobb része! Érdemes megnézni közelről a stukkókat, és a gazdag faragványokkal díszített falakat.

Bab El Nasr, Bab al-Futuh
A történelmi városrész bejáratai “bab” vagyis kapu névvel kezdődnek. Ezek az ikonikus kapuk engedték be az árusokat és a lakókat, a falak pedig távol tartották a betolakodókat. Marokkóval ellentétben, itt nem kell tartani a kapuk bezárásától!
El Ghorya
A komplexumot a 16. század elején építették, Qansuh Al-Ghuri szultán parancsára. Kairó fénykorát idézi, amikor még a város Európa nagy fővárosaival vetekedett! Az Oszmán Birodalom 1514-ben legyőzte az egyiptomi mamluk hadsereget, ezzel véget vetve Al-Ghuri uralkodásának, és inentől kezdődött Kairó befolyásának gyengülése, illetve hanyatlása is.
A Ghouriyya komplexum az Al-Azhar utcától délre, az Al-Muizz utca Bab Zuweila felé vezető déli szakaszának elején található. Az utca keleti oldalán található a mauzóleum, amelyet Al-Ghuri épített magának, de hiába, mivel maradványai elvesztek az oszmánokkal vívott csatában.
A nyugati oldalon egy madrassa stílusú mecset található, Kairó egyik legmagasabb minaretjével.
Muhammad Ali mecset (látogatható)
Megfelelő viseletben látogatható a mecset, amennyiben nincs vallási szertartás bent, vagy nem gyülekeznek már a hívek. A mecset bejáratánál sálak, abaya és galibaya is van kihelyezve, amit férfiak és nők felvehetnek a látogatás idejére.

Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Forrás: