Mi fér bele egy hajóútba, látunk valamit Isztambul szépségeiből, Törökországból és Görögországból, vagy egyáltalán el merjük hagyni a Costa fedélzetét? A cikkben ezekre a kérdésekre kapsz választ! A CLICKnCRUISE és a Costa Cruises meghívására egy hétnapos úton vettem részt az egyik óceánjárón, és egyszer sem késtem le az indulást, pedig ugyanolyan stílusban utaztam, mint normál szárazföldi szállások esetében tettem volna. (Vagyis a korlátokat feszegetve, csupán helyi tömegközlekedést használva).
Útvonal
A Costa Venezia hajó általunk választott útvonala: Isztambul — Kusadasi — Piraeus — Heraklion — Isztambul.
A CLICKnCRUISE oldaláról akár egzotikusabb célpontokat is választhatsz, mint például a megfizethető kategóriájú Dubajból induló, Ománba kikötő hajók, vagy a határ a csillagos ég, hiszen dél-amerikai és antarktiszi, illetve alaszkai hajóutakat is találsz.
Érkezz hamarabb, utazz haza később
Nagyon ajánlom ezt a megoldást, főleg, ha a kiindulási országban más látnivalót is meg szeretnél látogatni!
A Costa Venezia útitervét ismerve, pár nappal hamarabb érkeztem, hogy Törökország egyik bakancslistás élményét is átélhessem, ehhez egészen Kappadókiáig utaztam, amiről ide kattintva olvashatsz. Ott, mivel még egyedül voltam, kiscsoportos szervezett túrákon vettem részt, azokról ide kattintva olvashatsz.
Fontos kiemelni, hogy a Costa nagy hangsúlyt fektet arra, hogy hosszabb időt állomásozzon egy-egy kikötőben, ezt versenyelőnyként használják. És ebben van is valami, mert 10-12 óra kisebb városok esetén kényelmesen elég lesz. De a nagy távolságok miatt, vagy speciális esetekben indokolt lesz a hosszabb idő eltöltése, erre megoldás, ha hamarabb érkezünk vagy később utazunk haza.

Isztambul
Isztambulban két napig állomásozott a hajó, indulás előtt, illetve utolsó nap még a hajón lehetett maradni. Útitársam itt, Isztambulban csatlakozott hozzám, de az út során néhol együtt, máskor egyedül kalandoztam, ezt minden esetben említeni fogom.
Ez egyébként hatalmas előnye a hajós utaknak, hiszen a barátokat, családot hátrahagyva ők is kereshetnek lazább programokat a fedélzeten, míg te egy intenzívebb kulturális programot választasz magadnak a szárazföldön! Nem lehet nekik sem rossz érzésük, hogy a “hotelszobában pazarolják a szabadságukat”.
Mit lehet két nap alatt megnézni Isztambulban? A Galataport, ahonnan a hajó indul, nagyon közel van a történelmi városközponthoz, így akár gyalogosan is végig lehet látogatni Isztambul közepét. Az alábbi kör fér bele két napba:
Az út nagy tanulsága, hogy a sorbanállós helyeket kell előre venni, így nem kell izgulni azért, hogy nem érsz vissza időre a kikötőbe az indulás napján. Így a lenti útvonalterv már ezt tükrözi, mivel mi második napra hagytuk és végül nem álltunk sorba sem a Hagia Szophiához, sem a Kék Mecsethez. Hétvégén a külföldi turistákhoz csatlakoznak a török belföldi látogatók is, így megnövekedett sorokra kell számítani.
Hagia Szophia és a Kék Mecset
Minden toplista vezető helyén a Hagia Szophia és a Kék Mecset van, nem véletlenül. Értük megéri majd visszatérni, addig viszont reméljük, hogy továbbra is látogatható marad.

Topkapı Palota
A Topkapi palota az oszmán szultán magánszállása volt, a kiterjedt családjával együtt lakott itt. A palota is a “majd visszatérünk” kategóriába került át, annyival, hogy 20 euróért sorbanállás nélkül be lehet jutni, ebbe a guide és a belépő is benne van! A helyszínen több idegenvezető tesz majd ajánlatot.
Hasonló látnivaló a Dolmabahçe palota, amelynek három bejárata is van, és elméletileg a Limonluk kávéző felőlinél alig van sor! Erről a fontos könnyítésről Edit mesélt.
Seven Hills Restaurant
Ha sorbanállásra nem is, teára azért akadt idő, és ezt neked is ajánlom, ha erre jársz. Gyönyörű kilátás nyílik a Hagia Szophiára és a Kék Mecsetre is, illetve lelátni a Boszporuszra. A tea 800 forint körül mozog, de ebédelni is lehet itt.
Nagy bazár (Grand Bazaar)
Az egyik legnagyobb és legrégebbi fedett piac a világon! Kanyargós utcácskáiban csak a térkép segít kiigazodni, hihetetlen látvány! Az adatok szerint 61 fedett utcája és körülbelül 4000 üzlete van. És éppen annyira hangulatos, mint Fez labirintusos souk-ja, amiről ide kattintva olvashatsz! Tematikusság néhol felfedezhető, vagyis ugyanolyan portékák találhatóak egy-egy utca mentén, de ezek gyakran keverednek is. A szuvenírvásárlást nem éri meg itt megejteni, a világ egyik legforgalmasabb turistalátványossága, és ehhez igazítják az árakat is.
Spice Bazaar, vagy Egyiptomi bazár
A nagy bazár csendesebb testvére, a Galata hídtól nemmessze található fűszerpiac. A reggeli órákban olyan békés, ali van itt ember, úgyhogy megéri úgy időzíteni! Sok gyümölcs, fűszer, kézműves termék található itt, de a felhozatal nagyjából ugyanaz, mint a Nagy bazárban.
Galata-híd (Galata Köprüsü)
A felnyitható Galata-híd az isztambuli horgászok kedvelt helye, reggeltől késő estig lehet nézni őket, ahogyan kitartóan mártogatják a damilt a vízben. Az Aranyszarvat lassan magünk mögött hagyva átérünk Isztambul bohémebb negyedeibe, Karaköy, Galata, Taksim a színes, urbánusabb vonalat képviseli, művésznegyedek, színes házak, és pezsgő éjszakai élet jellemzi.


Yelkenci Karaköy étterem
A Galata-hídra és az Aranyszarvra tökéletes rálátást biztosító, kis helyi éttermet még a hídról vettem észre. Vagyis a pontosság kedvéért halpiacot véltem látni, azért csábítottam oda az útitársam is, hátha friss osztrigát tudunk kóstolni. Osztriga helyett töltött kagyló és panírozott rák lett a kiadós ebédünk, sok teával. Autentikus, helyi halas ételekért megéri itt, vagy az utcán választani, a elgtöbb étterem 4-5 emeletes, így fent kell kérni helyet, a hatalmas ablakoknál.
Galata-torony (Galata Kulesi)
Az 5. században épült torony korábban börtönként funkcionált, jelenleg étteremként és kilátóként üzemel. Szép látvány, főleg az előtte lévő színes házakkal együtt. Körülötte hangulatos teázók, az utcán frissen facsart gyümölcsleveket árusító standok vannak.

Cafe Beybûn
Isztambulban első nap a Taksim tér környékét fedeztük fel. Kiadós reggelivel indult a nap, a Cafe Beybûn utcára kihelyezett kis székein. A mennyei török reggeli, török kávéval együtt 2000 forint volt. Ha szereted az autentikus, helyiek által frekventált helyet, akkor nagyon ajánlomInnen a sétálóutcán lézengtünk, nézelődtünk, kipróbáltuk az utcai ételeket.
Taksim tér
Hatalmas tömeg, bulizó fiatalok, és éjjel-nappal élettel teli tér! Körülötte lévő baklavázó vagy étterem teraszáról különösen hangulatos nézni az embereket. Fontos központja Isztambulnak, és ide, a közelbe érkeznek meg a reptéri buszok is.
Çiçek Pasajı
A Çiçek Pasajı, a gyönyörű boltíves bejáratával hívta fel magára a figyelmet, ez a fedett piactér. Bent éttermek, street food, és szuvenírárusok fogadnak. Itt volt a legolcsóbb a szuvenír, az ételek, és a kevés tömeg miatt élvezetes volt bandukolni egyik árustól a másikig. Az árusok itt nagyon türelmesek voltak, engedtek fényképezni, nem tukmáltak, beszélgetni és érdeklődni is lehetett.
Páduai Szent Antal templom (Saint Antuan Church)
A gyanútlan járókelő figyelmét is felhívja magára a keresztény templom impozáns, és felismerhető tornya. Bent csend, és ismerős tömjénillat fogad. Díszítése egyszerűbb, de hatalmas belső csarnokáért megéri betérni a római katolikus templomba.
YouTube videó Törökországról
Isztambulba mindenképpen vissza kell térni. Annyit viszont tanultam, hogy a mecseteket nem hétvégére időzítem a következő utazásnál, hiszen akkor a külföldi turisták mellett a helyiek is sorba fognak állni.
Remélem sikerült minden aspektusát lefedni a kérdéskörnek, ha benned mégis felmerült bármilyen kérdés, akkor elérsz az alábbi felületeken:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás