1568-ban Európában elsőként itt mondták ki a vallásszabadságot, igaz csak a négy bevett vallásnak, de az irány a további évtizedekben is követendővé vált, gazdag öröksége még ma is megcsodálható. Ebben a sorozatban jellegzetes, és értékes templomokat ismerhetsz meg, a tágabb értelemben vett Erdélyből.
Még ma is él a köztudatban az a hiedelem, miszerint a székely emberek szűken mérik a szavakat. Pedig ha valahol, akkor itt aztán tényleg igaz, hogy kérdő útját nem veszti! Csak ehhez tudni kellene, hogy mi az úti célod! Ha valamiért ez utóbbi meghatározása nehéz feladat, akkor látogass el egy templomba.
Nem, nem kell imádkozni, ha nem szeretnél, és a felekezeti hovatartozásod sem fog számítani. Egyszerűen csak arról van szó, hogy nehéz manapság olyan helyet találni, ahol csend és béke fogad, ahol zavartalanul keresheted a válaszokat.
Székelyföldi barangolásaink során ezúttal a pompás galambfalviakat látogattuk meg, és a gyönyörű templomukat, amelynek kerítésén most is szorgos kezek dolgoznak! A munkások kérdés nélkül felajánlották, hogy hívják a templom tiszteletesét, aki majd ajtót nyit nekünk. Röpke 2 perc és már fordul a kulcs a díszes ajtó zárjában.
Megközelítés
Nagygalambfalva (Porumbenii Mari) Udvarhelyszék gazdagabb terméssel kecsegtető lankáin fekszik, a Nagy-Küküllő partján, Székelykeresztúr közelében. 1237 fős közössége többségében magyar ajkú, többségében református, lakosságának nagy része 1598-ban tért át a katolikusról református hitre.
Mi fán terem a galamb?
A szájhagyomány úgy tartja, hogy hajdanán a Rezen és a vele szemben található Galat tetőn állt egy-egy vár. Egyikben egy derék ifjú, másikban egy hajadon élt. Ahogy az lenni szokott: egymásba szerettek. A fiú kis galambom-nak becézte a lányt, míg a lány nagy galambomnak hívta a fiút. Ennek nyomán a fiú faluját Nagygalambfalvának kezdték hívni, a lányét pedig Kisgalambfalvának.
És honnan jön a pompás?
Székelyföld hegyvidéke egyre inkább szelídül, de ez nem volt mindig így! A hegyi falvak lakói csak pityókát* (*krumplit), árpát, búzát és zabot tudtak termelni, semmi más nem érett be a rövid nyár alatt, és néha még ez is lefagyott. Minden mást a lenti lankás részek, gazdagon termű vidékéről kellett beszerezniük, s ezekért cserébe faárut vittek. A galambfalviak nagy szerencséje, hogy a Nagy-Küküllő menti, jól termő vidéken vertek gyökeret, és jól gazdálkodva módos gazdák lettek. Innen jön a ragadványnevük is a “pompás galambfalvi”.
Mára ezt inkább élcelődő hangnemben használják, a bölcs* (*gőgös) szinonimájaként.
A református templom
A templomról csak röviden emelnék ki pár lényeges információt, bővebben Kányádi György mesél a videóban. Épületét a XIII-XIV századra datálják, amelyet a XV. században gótikus stílusban egészítették ki. A nagy értékű freskóit 1970-ben bontották ki. Falképein Árpádházi Szent Erzsébet életének egy lényeges pillanata, Mária megkoronázása, és Kappadóchiai Szent Dorotya képei elevenednek meg.
Kazettás mennyezete sietve készült el, rajta ismétlődő alakzatokat látunk, egy rövid üzenettel, amely elmeséli hogyan, és miért kerültek a kazetták a helyükre:
„Ez Úrnak hajléka vala romladozott,
Alsó bolthajtása repedt hasadozott,
Három kőlábakkal dísztelen toldozott,
Abból amint látod ilyenre változott
A szent ekklésia minden híveinek,
Adakozó, munkás kegyes kezeinek,
Aki mit tehetett s megfelelt tisztinek:
Maradjon jó híre emlékezetinek. Anno 1789.“
A karzat bohókás történetét is hallhatod a videóban, a régi idők udvarlási szokásai biztosan megnevettetnek majd.
Videón Mesél Kányádi György: Nagygalambfalva református templomáról
Nagygalambfalva református lelkipásztora Kányádi György fogadott, és fáradhatatlanul mesélt a templomról, a közösségről, és a közösség jövőjéről is. Ilyenkor mindig felmerül bennünk a kérdés, hogy miből merítik az erőt ezek a lelkipásztorok, hogy minden arra járót úgy fogadjanak, hogy onnan távozva azt érzed erőt és feladatot kaptál?
Mindenesetre Kányádi György kötelességtudatát szerintem legjobban ez a mondata jellemzi:
Istentől és őseinktől ránk „testált” feladatunkat végezve, állunk ma a XXI. század hajnalán itt az „őrhelyünkön“.
Kányádi György-Attila – lelkipásztor
A videót itt nézheted meg:
További cikkek:
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Forrás:
Pingback: Múltidéző templomok a Kárpát-medencében - Travel around