A tavasz a sarkon van? A medve kijön a barlangjából, és megjósolja! A néphiedelem szerint február 2-án a medve először ébred fel téli álmából, és jön ki a barlangjából, hogy megnézze, vége van-e a kemény télnek vagy sem!
Ez a nap a Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepére esik, Jézus bemutatását a templomban sok keresztény ünnepli. De a medvét ez mit sem érdekli, csak egyetlen szándéka van: megtudni, meddig tart a tél!
Látja az árnyékát vagy nem?
Ha kidugja az orrát a barlangból, körülnéz és meglátja az árnyékát, mert gyönyörű napos idő van, olvadozik a hó, latyakos és sáros, az égszínkék égen hétágra süt a nap, csiripelnek a madarak, akkor visszamegy a barlangba és még 40 napig alszik. A tél hosszú és zord lesz, a tavaszi szelek még nem árasztják a vizeket.
Azonban, ha a medve nem látja az árnyékát, az idő barátságtalan, hideg szél fúj, szürke felhők takarják el a napot, boldogan útnak indul, mivel a tavasz már a sarkon van!
Röviden ennyi az a rész, amelyet mindenki ismer, hála Jókai Mórnak, aki Az új földesúr című regényében gyönyörűen leírta ezt az Erdélyből származó néphiedelmet.
Tévhitek és érdekességek
Érdekes tény, hogy a mendemondával ellentétben a medvék nem feltétlenül alszanak barlangokban! Általában behúzódnak terebélyes fenyők lehajló ágai alá, vagy saját fészket építenek úgy, hogy egy rakásba hordják össze a törmelékágakat, erre fekszenek, vagy ez alá bújnak be.
Alszanak egyáltalán?
A medve nem is alussza végig a telet. Hosszabb időszakokra elvonul, meghúzódik az ágakon, és téli álmába merül. Ez alatt az idő alatt valamelyest lelassul a lélegzése, de a táplálkozáson kívül más életfunkciókban nem történik lényeges változás. Ez annak is oka, hogy ebben az időszakban még fejlődés alatt áll a vemhes egyedek esetében a kis medvebocs a méhben, születése után pedig etetésre is szorul.
De akkor mennyit is alszik valójában?
Attól függ mennyi élelem áll a rendelkezésére! A Kárpátok vonulatain élő medvék átlagosan december végén ülnek el, csak ekkor csappan meg olyan jelentősen az élelem, hogy szükségessé válik. A hó alól ilyenkor már nem lehet magvakat kikaparni. Ébredésük is kissé kitolódik, mivel február elején vannak mostanában a legkeményebb fagyok. Emiatt az is előfordulhat, hogy ma nem is jött ki a medve a vackából…
És ha nem is alszik?
Azok az emberi környezethez szokott medvék, akik a nagyvárosok szemeteseiből elegendő élelmet találnak jellemzően már nem is vonulnak el téli álmot aludni. Erre bizonyíték a nyom, amelyet a Hargitáról levezető ivói úton láttunk, illetve a napokban lencsevégre kapott medvetámadás, amikor egy síelőt kergetett meg Brassó melletti sípályán a medve.
Ha Erdély felé sodor a szél..
Ami a legfontosabb: a medvék nem játék! Vigyázz, és légy óvatos, ha Erdély erdőiben csámborogsz. Ez a régió rendelkezik a legnagyobb barnamedve populációval egész Európában.
Ha nem akarsz medvét látni, akkor énekelj, beszélj hangosan, és ha nyomait látod (ürülék, mancsának nyoma), akkor messziről kerüld el. Főleg így tavasszal, mert a bocsos medve agresszívebb!
Ha nem maradnál le, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Landolunk
Facebook csoport: Hurrá, landolunk!
Youtube: Landolunk
Instagram: monivoyage