Örökzöld mezők, havas lankák, legelésző nyájak, zsúpfedeles házak, hogy csak párat említsünk a sztereotipikus szépségű máramarosi látnivalókból. Máramaros gyönyörű helyekkel, élő hagyományokkal, kalandos túrákkal, és autentikus szálláshelyekkel várja a látogatókat!
A mai Máramaros megye a történelmi régiónál kevesebbet ölel fel, hiszen a többi része Ukrajnához tartozik. Magát a mostani máramarosi megyét alkotó régiót a megosztottság jellemzi. A hegyi máramarosiak szerint a régió kulturális szempontból Nagybányától kezdődik, ami attól nyugatra van, az már nem az igazi. És mégis mi az igazi? A székelykapuk magasságával vetekedő kötött kapuk? A “szuknyö”-nek becézett tradicionális szoknya? A tartópillérre hányt szénaboglya? A hegyekre telepedett felhők?
Teleki Kastély, Koltó
A kastély, amelynek 28 darab Petőfi verset köszönhetünk. Különleges kulturális látnivaló a koltói Teleki kastély, ahol Petőfi Sándor a mézesheteit töltötte Szendrey Júliával, 1847. szeptember 9. és október 20. között. A máramarosi kastély nemrég lett felújítva, és megnyitva újra a látogatók előtt. Ha át akarod érezni milyen a “szeptember vége”, azon a vidéken, amely híres költőnket is megihlette, akkor látogass el ide! A kastély Mária Terézia idejében épült, a Teleki grófok a 18. században kapták meg. Hányattatott sorsa az impériumváltással kezdődött. A felújítás reméljük lezárja ezt a korszakot.
Nagybánya
Hajdani pompájának bizonyítéka a gazdag főtere, ahol több teraszos étterem közül lehet választani egy hangulatos ebédhez helyszínt. Legérdekesebb látnivalója a Szent István tornya, de bölcsője az erdélyi magyar festőiskolának is. Emiatt érdemes meglátogatni a Nagybányai Művészeti Központot. A Nagybányai művésztelep páratlan alkotásokkal gazdagította örökségünket, a modern magyar festőművészetet kibontakozásának helyszíne.
Múzeumok
Mint Máramaros történelmi régió egyik legfontosabb városa, az itt található Néprajzi és Népművészeti Múzeum bevezetést nyújt a vármegye régi és új világába. Hajdani pompájának bizonyítéka a gazdag főtere, ahol több teraszos étterem közül lehet választani egy hangulatos ebédhez helyszínt. Legérdekesebb látnivalója a Szent István tornya, de fontos helyszíne az erdélyi magyar festőiskolának is. A Nagybányai Művészeti Központtal együtt nem érdemes kihagyni!
Szent István Torony
A város fölé emelkedik a 14. századi, kőből épült templomtorony. Valaha egy gótikus templom is állt mellette. A toronyba csigalépcsőn lehet feljutni, ahonnan gyönyörű a kilátás városra. Órája már modern, de még most is működik, egész órákban harangjátékot lehet itt meghallgatni.
Kék-tó (Lacul albastru)
Erdély és Európa dísze a színjátszó tó, Felsőbánya (Baia Sprie) éke. A tó 15 perces sétával elérhető a parkolóból, könnyű, de végig emelkedő, széles úton. A látvány csalóka, hiszen a hőmérséklet és az évszak függvényében váltogatja a színét. Nagy valószínűséggel a nyári melegben lesz türkizkék színű, télen inkább smaragdzöld színben pompázik. A tó a bánya beomlása után alakult ki 1920-ban. Az omlás miatt réz-szulfát került bele, ennek köszönheti gyönyörű színét. Nagyon népszerű kirándulóhely, úgyhogy fel kell készülni a tömegre.
Felsőfernezelyi tó (Firiza-tó, Lacul Firiza)
Magas dombok ölelésében egy víztározót alakítottak ki, 1964-ben. A felduzzasztott tó kiválóan alkalmas horgászatra, csónakázásra, és úszásra is. Kiépített strandja nincs, de tökéletes hely sátoros hétvégékhez, piknikhez.
Szaplonca – a vidám temető
Mennyire lehet egy temető vidám? A máramarosi szaploncaiak szerint nagyon is, ők azok, akik félelmet nem ismerve röhögik szembe a halált.
1935-ben egy helyi férfi, Stan Ioan Pătraș gondolt egyet, és megalkotta magának a saját fejfáját. Rikító kéket választott, harsány színekkel, és írt magáról egy versikét is, amelyet üzenetként szánt az arra járóknak. Példáját azóta sokan követik, és élcelődő, gúnyos, vagy csak egyszerűen szomorú versikébe rejtetik bánatukat. Ezek a sorok egy-egy emberi sorsot mesélnek el, viccesen, tragikomikusan, kinek mi jutott.
Mára több, mint 800 fából készült fejfa díszíti a helyiek sírjait. Bővebben innen olvashatsz pár fordítást.
Máramarossziget: a múzeumok városa
A Tisza déli partjának ékköve, pompáját az idő kissé megtépázta. Furcsa érzés sétálni benne, elképesztő egyvelege a régi színesnek és a szürke újnak. A nyomott hangulaton az sem segít, hogy itt található a romániai “Terror múzeuma”, vagyis a Börtönmúzeum. Az 1950–1955 között működő a kommunista átnevelő táborában magyar és román rendszerellenes értelmiségiek raboskodtak. Többek között Márton Áron is.
A város híres szülötte Leövey Klára, a magyar nőnevelés kiemelkedő alakja és úttörője. Végső nyughelye a máramarosszigeti református temetőben van. A Börtönmúzeum mellett a skanzen is kiemelt látnivaló. Egyik leggazdagabb egész Romániában!
Kakastaréj (Creasta Cocoșului)
Kapnikbánya több érdekességet is tartogat. A Kakastaréj hegyoromhoz vezető túraút mentén például egy régi faragványokkal díszített kő látható (Piatra Scrisa). Az 1803-ból származó kő régen kilométerkőként szolgált az Aknasugatagból Nagybányán, Szatmáron, Budapesten áthaladó, Bécsbe vezető sóúton.
A Kakastaréj annak a hegyoromnak a neve, amely a Gutin (Gutâi) legmagasabb csúcsa is van. Az útvonal közepes nehézségű, és csak a végén tartogat meredekebb kaptatókat. Gyakorlott túrázóknak nem lesz megerőltető. Az itteni erdőkben már érdemes énekelni, főleg ha más túrázó nem nagyon jár erre. Az ösvény málnát, epret, kakojzát és havasi meggyet tartogat augusztusban.
Gravitációt meghazudtoló lejtő (Drum cu Șmen)
Apró érdekesség, főleg a gyerekekkel utazóknak. Ezen a ponton állítólag az autók maguktól gurulnak fel a dombra. Valójában ez egy optikai csalódás, de nagyon hihető. Ezen a ponton le kell állítani az autót, és az magától megindul felfelé. A pontos koordináta ide kattintva érhető el.
Desze (Desești)
Szent Paraschiva fatemploma kihagyhatatlan máramarosi látnivaló! Általában nyitott ajtóval fogadják itt a látogatókat. A régi máramarosi fatemplomok az UNESCO világörökség részei. Arra kell figyelni, hogy kiemelt eszmei értékkel a régi fatemplomok rendelkeznek. 1568-ban, Európában elsőként, Erdélyben mondták ki a vallásszabadságot, igaz csak a négy bevett vallásnak, de az irány a további évtizedekben is követendővé vált. Ennek eredményei a régi fából készült ortodox felekezethez tartozó templomok is. Bővebben a fatemplomokról ide kattintva olvashatsz.
Desze temploma 1770-ben épült, tölgyfa gerendákból, az alapozásához folyómederből kinyert követ használtak. Díszítése egy évtizeddel későbbi. Az 1780-ban készült poszt-bizánci hatású falfestmények nagyon jó állapotban fennmaradtak. A képi világ klasszikus bibliai jeleneteket ábrázol.
Érdekessége, hogy a faliratok egy része még cirill betűkkel íródott. Havasalföld és a Moldvai Fejedelemség a szláv befolyás miatt átvették a szláv liturgiát, a cirill írást és a régi szláv nyelvet. A román ortodox egyházban, az államigazgatásban, a templomok és kolostorok mellett működő első iskolákban a hivatalos nyelv a szláv volt. Ennek lenyomatát őrzi a templom. A latin ábécére Havasalföld hivatalosan 1860-ban tért át, míg a Moldvai Fejedelemség 1862-ben. Az erdélyi román értelmiség az 1860-as évektől kezdte használni a latin karaktereket.
A templom melletti temetőben néhány kelta kereszt is látható, ami a régiség bizonyítéka. Mellette újabb, fából faragott sír, ami a máramarosi kapuk jegyeit viseli.
Bréb (Breb)
Bréb jeles példája a máramarosi építészetnek és falusi idillnek. A település 1360-ban volt említve először, Hatpatokfalua (‘Hód-patakfalva’) néven. Érdekessége az 1531 körül épült Szent arkangyalok fatemplom, illetve az Olga-forrás kénes-szulfitos gyógyvize.
Séta közben útba lehet ejteni Ioan Petric, faragómester házát, aki készségesen kalauza a máramarosi szimbolikának.
Barcánfalva Kolostora (Bârsana Monastery)
A máramarosi ortodox felekezet központja Barcánfalva és a Kolostora. Emiatt lényegesen sok látogatóra kell számítani. A nagy komplexum nem régi, 1993-1995 között épült. Stílusában megelevenednek a máramarosi jegyek, szimbólumok, de ne tévesszen meg. Az UNESCO Világörökségi templom egy régi, majdnem elfeledett kis épület, a régi temető közepén. A koordinátákhoz ide kell kattintani.
A régi templom érdekes útja megmutatja a fatemplomok igazi szerepét. A kis templomok könnyedén szét- és összeszerelhetőek voltak. Így szükség szerint lehetett költöztetni, újjáépíteni, kis költségen azokat. Nem szabad megfeledkezni róla, hogy az igazán régi fatemplomok építése idején a hegyi falvak román kisebbségének nem volt számottevő anyagi erőforrása. Ezért akárcsak máshol a világon, mint például a Pankaszi harangláb esetében is, abból a kevésből kellett megoldani, amit a közösség össze tudott gyűjteni.
Izakonyha
Izakonyha a helyiek szemében a legfontosabb, legautentikusabb település. A régió nagy részének épített örökségét 1717-ben tatárjárás pusztította el. Temploma utána egy évvel, 1718-ben épült. Ha nagyon szigorúan vesszük, akkor az Iza folyó vonzáskörzetében kell az igazi és autentikus máramarosi élményeket keresni (legalábbis a helyiek szerint).
A közelben van Jódon (Ieud Deal) az Istenszülő elszenderedése fatemplom is, amelyet érdemes útba ejteni.
Mocănița Maramureș – hegyek között, gőzmozdonyon
A “Mocănița” egy keskeny nyomtávú, még az Osztrák-Magyar Monarchiából származó gőzmozdony, amelyet hagyományosan a hegyi vonalakon használtak. Turisztikai célból most némelyekbe újra életet leheltek. Jegyet érdemes előre foglalni, mert hamar elfogynak, ide kattintva elérhető az oldal.
Radnai-havasok
A Radnai-havasok magas csúcsai könnyű túrával kecsegtetnek! Arra kell készülni, hogy itt már magaslati viszonyokban kell mászni, ami megviselheti a szervezetet. Gyakorlott túrázóknak viszont maga a paradicsom!
A legszebb útvonalak:
- Kis-Lála (Lala Mica) tengerszem, 1920 méter magasan, sátorozásra kijelölt hely
- Nagy-Lála (Lala Mare) gleccsertó, 1815 méter magasan
- Nagy-Pietrosz csúcs, 2303 méter magas
Lóhavasi-vízesés (Cascada Cailor)
Románia legmagasabb, lépcsős vízesése, amely egy könnyű túrával elérhető. Télen és nyáron is gyönyörű látvány, ahogyan a magasból alábukik a víz. Borsából felvonóval vagy túraösvényen lehet feljutni. Innen jól jelzett útvonalon lehet megközelíteni a vízesést. A legenda szerint a tatárjárás idején a borsaiak ménese ugrott itt a mélybe, a fosztogatók elől menekülve. A vízesés a borsaiak könnye.
Szállások
Casa Utan
A falucska közepén található szállás csendes, tradicionálisan berendezett szobái gyönyörűek. A szállásadók nagyon kedvesek és beszédesek, ha tudsz románul, és nem fognak elengedni anélkül, hogy belebújnál a népviseletükbe. A reggeli házias ízei fenomenális élményt adnak, de inkább a húsokat és tejtermékeket kedvelők lesznek előnyben. Ebédet és vacsorát is lehet rendelni! Legjobb része az aknasugatagi sós vízzel töltött dézsa. Kellemesen meleg vízben lehet lebegni, ami egy téli túra után kihűlt testnek nagyon jól esik! Tökéletes választás a téli, és a hűvösebb hónapokban! Bookingon ide kattintva lehet foglalni.
Casa din Susani
Tradicionális házikó, autentikus berendezéssel, egy csendes faluban. Tökéletes hely a kikapcsolódásra, pihenésre. És megfelelő bázis egy máramarosi kiránduláshoz, innen autóval könnyű bejárni a vidéket. A reggeli bőséges, és házias. Gyerekeknek kis játszótér is ki lett alakítva. Tökéletes választás a nyári, és a meleg hónapokban, tágas kertje van! Bookingon ide kattintva lehet foglalni.
Térképes útvonal
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Forrás: