Jordánia népszerű célpont lett, de mit érdemes tudni, mielőtt megkezdjük a jordániai utazást? Két nagyobb fapados társaság, a Wizzair és a Ryanair is járatokat indított Jordánia két városába, Ammanba és Aqaba-ba, az ország könnyedén, és olcsón elérhető. Indulás előtt viszont érdemes tájékozódni, annak érdekében, hogy az utazás felhőtlen legyen!
Az országról
Jordánia Ázsia-Afrika-Európa találkozásának pontja, és ez mindenben megnyilvánul majd: kultúrától kezdve, gasztronómián át, társadalmi berendezkedésig tetten érhetőek a különböző behatások. Kinézetre, főleg a városi miliő, mediterrán hangulatot kelt, a görög szigetvilág, és a ciprusi városok keveredését láthatjuk. Gasztronómiájában a keleties ízek köszönnek vissza, falafeltől kezdve baklaváig széles választékot talál a húsimádó, és a vegetáriánus étrendet követő egyaránt. Szokásokban és öltözködésben a zártabb arab kultúra elevenedik meg, nőként itt hasonló kihívásokkal szembesülsz majd, mint például Egyiptomban.
Jordánia kiemelkedően biztonságos ország a turisták számára! Ez akkor is igaz, amikor letérsz a kitaposott útvonalakról, vagyis a turisták által kevésbé látogatott helyeken tartózkodsz, utazol át. Egyiptomhoz hasonlóan rurális közegben számítani kell arra, hogy a helyi gyerekek pénzt fognak kérni, csak azért, mert a turistát tehetős idegeneknek nézik. Felnőttekre ez nem jellemző.
Jordánia alkotmányos monarchiaként működik, besorolása szerint “félig-szabad” ország, ami azt jelenti, hogy a király hatalma valamelyest korlátozott, viszont a korlát tiszteletben tartását nem biztos, hogy hatékonyan ellenőrzi más szerv. Időszakos választásokat is tartanak, amely miatt most, 2022 elején, az utcák tele lesznek választási plakátokkal! A plakátok érdekessége, hogy a jelöltek nem pártszínekben indulnak, hanem közös elemük a jordán zászló valamely kreatív ábrázolása.
II Abdullah közkedvelt király, országában és a nemzetközi színtéren egyaránt. 1999 óta vezeti az országot, reformok sorát kezdeményezte a gazdaságban és a politikai életben egyaránt. Jordánia neki köszönhetően egyensúlytartó szerepet tölt be a régióban, gyakran emeli fel a hangját a régió érdekében, például az iraki megszállás ellen is. Emellett sokáig lakosságarányosan itt volt a világon a legtöbb menekült (akik maguk mögött kényszerültek hagyni az országukat), az ország a palesztin, iraki és szíriai menekülteket is befogadta, nem téve különbséget felekezeti hovatartozás szerint sem.
Vízum és Jordan Pass
Vízum
Jordánia vízumköteles ország, amely ára 40 JOD. A vízumot legkésőbb belépés előtt kellene megváltani, de a Wizzair felszállás előtt is ellenőrzi a meglétét, így legkésőbb check-in előtt kell megvásárolni!
Vízummentesség
Jordánia kedvező belépési feltételekkel várja azokat, akik minimálisan 3 éjszakát, 4 napot töltenek el az országban! Nekik nem kell külön vízumot vásárolni, amennyiben megvásárolják a Jordan Pass nevű belépőt.
Jordan Pass
A Jordan Pass 70-75-80 JOD, amely magába foglalja a belépőt Petrába, és más főbb látványosságokat. Előnye, hogy sorban állás nélkül lehet bemenni a nevezetességekhez (kivétel Petra, ahol érvényesíteni kell, viszont itt külön sor várja a Jordan Pass-t használókat, így 1 perc alatt kezedben lesz a belépő).
Ha legalább 3 éjszakát fogsz eltölteni Jordániában, és Petrát is látni szeretnéd, akkor a Jordan Pass a leggazdaságosabb megoldás.
Hátránya, hogy több UNESCO helyszín hiányzik belőle, mint például a madabai Ortodox templomé, vagy a kilátó, ahonnan Mózes megpillantotta az Ígéret Földjét.
Online innen lehet megvásárolni, nem szükséges kinyomtatni, elég a QR kód bemutatása: https://www.jordanpass.jo/
Turizmus
Nézd el nekem, hogy folyton Egyiptomhoz hasonlítom, viszont ez elkerülhetetlen: nyomulós túravezetőkkel egyedül Petrában fogsz találkozni. Mindenhol máshol érteni fogják a “nem” szót.
Itt fontos kiemelni, hogy Petra UNESCO Világörökségi helyszín, a Világ Hét Új Csodájának egyike, fokozottan védett kulturális kincs, ennek fényében döntsd el, hogy mennyire etikus pár dinár ellenében felmászni olyan helyekre, amelyekre ki van írva, hogy tilos. Véleményem szerint más országokban is ugyanúgy kell vigyázni az épített örökségre, mint otthon a sajátodra, akkor is, ha mások nem ezt teszik, akkor is, ha a hatóságok elnézőek.
Szezon
A látogatást érdemes a legjobb időszakra, vagyis március-május, illetve szeptember-november közé időzíteni. Ilyenkor már meleg van, de éppen ideális mászásra, aktív kikapcsolódásra. Fürdőzésre az április-május, illetve a szeptember-október hónapok a legmegfelelőbbek. A főszezonban számítani kell a turisták magas számára, így, ha aktív kikapcsolódás a cél, akkor érdemes a téli, holt-szezont kihasználni!
Tavasszal ideális körülmények között el lehet csípni a virágzó sivatagot is! A kis lila és fehér virágok illata napnyugta után a legerősebb.
Öltözködés
Férfiaknak könnyű dolga van, térden alul érő nadrággal és rövid ujjúval bárhová mehetnek. Ez alól kivételt jelentenek a mecsetek, ahol a bejárat közelében kaftán, vagy gallibaya van elhelyezve, amit felvehetnek a látogatás idejére. A tűző nap miatt pedig ajánlott a fejfedő! Télen elegendő mecsetek látogatására is a hosszú, zárt viselet.
Szubjektív benyomásom szerint itt szigorúbb öltözködési szokásoknak kell megfelelni nőként, mint Egyiptomban. Itt is alapszabály a váll, és a dekoltázs eltakarása, illetve ide kelleni fog a hosszú a nadrág, vagy a szoknya. Érdemes lenge, alakot eltakaró öltözetet választani, ez a meleg miatt is jó szolgálatot tesz. A sál itt is a legjobb barátod lesz, megvéd a naptól, illetve a kíváncsiskodó tekintetektől is elrejt. A mecseteknél lesz abaya, amit a látogatás idejére fel kell venni.
Nőként Jordániában
Lopakodó fotósok, kurjantgatások, nem titkolt tekintetek kísérnek utadon Jordániában. Nőként feltűnést fogsz kelteni a bárokban, utcán, kifőzdékben, és itt nem fogják véka alá rejteni tetszésüket, meglepődöttségüket. A fokozott figyelem néha kényelmetlen, a fotók elől menekülés pedig kissé paranoiddá változtat. Míg Egyiptomban lopva néznek, Jordániában bámulni fognak.
Nőként itt is láthatatlan leszel, meg fognak lepődni, ha a férfi útitárs előre enged téged, rosszul kezelik, ha te válaszolsz a kérdésekre, vagy elutasító vagy.
Közlekedés
Amman, Petra és Aqaba között buszokkal lehet közlekedni. Más településekre viszont bérelt autóval, vagy taxival lehet eljutni.
Autóbérlés
Autóval a legegyszerűbb bejárni az országot, így olyan helyekre is eljuthatunk, ahová tömegközlekedéssel nem. Közel 1000 km benzinköltsége 15.000 Ft alatt tud lenni, egy kisebb autóval. Viszont a vezetési kultúra nagyban megnehezíti a közlekedést.
Látszólag a tiltó táblák nem jelentenek semmit, a körforgalomba behajtanak akkor is, ha épp nem szabad. A nagyobb városokon kívül könnyebben lehet haladni, az utak állapota általában jó, de nagyon figyelmesen kell vezetni, nagyobb gödrökre, és jelzés nélküli fekvőrendőrökre kell számítani.
Autóbérlésnél mindig fontos megnézni a visszajelzéseket, így Jordániában ezek alapján ki is esik a legolcsóbb szolgáltatást nyújtó. A középkategória koronázatlan királya a Monte Carlo! Foglald teljes biztosítással az autót, a kaotikus közlekedésben könnyű karcolásokat összeszedni, így nem éri meg ezzel ideiglenesen spórolni.
A Monte Carlo Ammanban és a reptéren is foglalható, saját preferencia szerint: https://www.montecar.com/ Reptéri átvétel esetén már az Ammanba való bejutás is meg lesz oldva, napi bontásban így is nagyon olcsó a szolgáltatás. Nagy előnye, hogy a bankszámlánkon zárolt, letétbe helyezett összeget az autó leadásakor azonnal feloldották!
Szállások
Pazar szállások várnak, nagyon jó áron, az ország minden pontján. Érdemes külön figyelni arra, hogy legyen fűtés/klíma, és meleg-víz, ez a három szokott problémát okozni. Tisztaságra sehol sem lehetett panaszunk, az ellátásra sem. A személyzet nagyon kedves, segítőkész!
Készpénzhasználat
A fővároson kívül érdemes készpénzt magunknál tartani, a nagyobb bankok, az Arab Bank és a Jordán Bank fogad el minden probléma nélkül külföldi kártyákat. Hétvégén az ATM-ek zárva tartására is kell számítani! A kezelési költség minden egyes pénzfelvételnél 5 JOD, a felvenni kívánt összeg mértékétől függetlenül, érdemes így egy összegben venni ki a pénzt.
A kisebb kifőzdék nem fogadnak el kártyát fizetésre, a hotelek, és nagyobb forgalmú éttermek viszont igen.
A gyorstalpaló után remélem sikerült tisztább képet festeni Jordániáról! Hamarosan érkeznek a tematikus cikkek is a látnivalókról. Addig is hasonló élményeket kínál Egyiptom, a világ legnagyobb szabadtéri múzeuma most üresen, tömegmentesen várja a látogatókat, itt olvashatsz róla:
Egyiptomi látnivalók: Saqqara és a Gízai piramisok
Egyiptomi látnivalók: Kairó Kopt keresztény szigete a muzulmán világban
Kairó: Iszlám negyed, az Ezeregyéjszaka világa, egyéni szervezésben
Egyiptomi gyorstalpaló: mit érdemes tudni utazás előtt?
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás
Pingback: Végigjártuk Jordániát autóval - íme a látnivalók listája - Travel around
Pingback: Minden, ami Marokkó: látnivaló, beutazás, szállás - Travel around
Pingback: Egyesült Arab Emírségek: Mit érdemes tudni, mielőtt az Emírségekbe utazol? - Travel around